https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rolniczka przechodzi na emeryturę, ale chce dalej prowadzić gospodarstwo. Co z KRUS?

Agata Wodzień-Nowak
Rolnicy od ponad 2 lat nie muszą zbywać gospodarstwa, by przejść na emeryturę.
Rolnicy od ponad 2 lat nie muszą zbywać gospodarstwa, by przejść na emeryturę. pixabay.com/Pierre Jarry
W przyszłym roku planuję przejść na emeryturę, skończę 60 lat, ale nadal chcę prowadzić gospodarstwo. Moja kwartalna składka KRUS będzie pomniejszona o część emerytalno-rentową? Muszę złożyć jakiś wniosek czy już ten o przejście na emeryturę sprawi, że kolejna składka zmieni się? - pyta rolniczka, a my pytamy o to KRUS.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wyjaśnia, co z rolnikami, którzy decydują się przejść na emeryturę i nadal prowadzić gospodarstwa. Przypomnijmy, że jest to możliwe od połowy czerwca 2022 roku, gdy zmieniły się przepisy. Wówczas w życie weszła ustawa z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Prowadzenie gospodarstwa po przejściu na emeryturę. Czy rolnik musi płacić składki KRUS?

KRUS odpowiada na pytanie rolniczki:

W myśl art. 7 i 16 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie podlega obowiązkowo rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny produkcji rolnej określony w załączniku do ustawy, jeżeli rolnik ten nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu lub nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty, albo nie ma ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Zgodnie zaś z przepisem art. 6 pkt 10c ustawy przez ustalone prawo do emerytury lub renty rozumie się m.in. ustalone prawo do emerytury lub renty z ubezpieczenia albo ustalone prawo do emerytury lub renty na podstawie przepisów emerytalnych lub innych przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym.

W sytuacji gdy złożony został wniosek o rentę lub emeryturę, obowiązek ubezpieczenia ustaje od dnia następującego po dniu, w którym wydana została decyzja o przyznaniu świadczenia, jednak nie wcześniej niż od dnia, w którym ubezpieczony nabył to prawo (art. 3a ust. 4 ustawy).

Z powyższego wynika, że osoba posiadająca ustalone prawo do emerytury przestaje spełniać warunki do podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników. Ustanie ubezpieczenia społecznego rolników oznacza również ustanie obowiązku opłacania składek na to ubezpieczenie. Dotyczy to również sytuacji, gdy rolnik, posiadający ustalone prawo do emerytury nadal będzie prowadził działalność rolniczą na terenie swego gospodarstwa rolnego.

Trwa głosowanie...

Czy rolnik powinien mieć możliwość wyboru opłacania wyższej składki KRUS, żeby potem mieć wyższą emeryturę?

Przepisy ustawy dają osobie posiadającej ustalone prawo do emerytury, prowadzącej działalność rolniczą, możliwość dobrowolnego, po złożeniu stosownego wniosku, objęcia ubezpieczeniem wypadkowym, chorobowym i macierzyńskim w KRUS wyłącznie w zakresie ograniczonym do jednorazowego odszkodowania z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu albo śmierci wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej, o ile osoba taka nie ma orzeczonej niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Masz pytania dotyczące ubezpieczeń rolniczych i świadczeń KRUS? Napisz do nas: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska