Spis treści
Nocne żniwa bez mandatu
Projekt zmian w Kodeksie wykroczeń trafił w lutym do Sejmu. Posłowie wskazali, że w ustawie powinien znaleźć się konkretny punkt: Nie popełnia wykroczenia ten, kto czyn określony w § 1 popełnia w związku z prowadzeniem prac w gospodarstwie rolnym.
Ma to na celu uniemożliwienie kar za prace rolne, które do tej pory są traktowane w godzinach nocnych jako zakłócanie ciszy nocnej. Zwłaszcza osoby, które nie prowadzą działalności rolniczej, są wyczulone na takie zachowania i wzywają policję.
Szczególnie w okresie zbiorów/żniw zdarzają się sytuacje, w których prowadzenie takich prac w godzinach nocnych jest konieczne. Wynika to bardzo często z panujących lub zapowiadanych warunków pogodowych, wskazano w projekcie.
Posłowie przypominają, że wieś w pierwszej kolejności jest miejscem produkcji żywności, dlatego karanie rolnika, który w strategicznym momencie w roku, czyli żniwach, wykonuje swoje obowiązki, nie powinno się wydarzyć.
Praca w polu w godzinach nocnych to wybryk?
Według Sądu Najwyższego przepis art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń uzależnia odpowiedzialność za dane wykroczenie od stwierdzenia, czy czyn jest wybrykiem, a to nie znalazło odzwierciedlenia w obowiązujących przepisach i zrodziło niepewność prawną wśród rolników. W rozumieniu SN wybryk to zachowanie, jakiego w danym czasie, miejscu i otoczeniu, nie można było się spodziewać.
Z pewnością np. żniw na wsi nie da się zakwalifikować jako zachowanie, którego trudno było się spodziewać, lub które byłoby sprzeczne z normami społecznymi, przekonują projektodawcy.
Wskazano, że zmiana przepisów jest konieczna, aby definitywnie rozwiązać ten problem i zapewnić rolnikom prace bez ryzyka kary finansowej.
Źródło: sejm.gov.pl
