
Romek i Julka pojawili się w oknach Starego Spichrza w Chełmnie tuż przed Chełmińskimi Walentynkami 2022. Wyrzeźbione w drewnie figury - dzieło Stanisława Lejkowskiego, artysty z Chełmna - mają naturalne wielkości.
Jak mówi artysta, który przez cztery miesiące pracował nad rzeźbami, pierwotnie miały one zostać zainstalowane w oknach budynku znajdującego się na starówce - na przeciwko poczty. Ostatecznie 93-letni artysta przekazał swoje rzeźby Aleksandrze Kordowskiej, prowadzącej Stary Spichrz przy ul. Podmurnej 7.
Romek i Julka jak Romeo i Julia
- Planujemy symboliczne odsłonięcie figur w walentynki, czyli 14 lutego o godz. 16.30 - mówi Aleksandra Kordowska. - Będzie ich twórca - Stanisław Lejkowski, czerwona wstążka, a w tle dźwięki miłosnej muzyki. Ta instalacja to wspaniały pomysł, dodatkowa atrakcja na Walentynki Chełmińskie. Artyście już podziękowałam za to, że właśnie nam ją przekazał.
- Romek i Julka - przedstawiciele chełmińskiej młodzieży - mieli witać wszystkich w Chełmnie. On grający na gitarze, ona pozdrawiająca publiczność. Już wcześniej myślałem o happeningu walentynkowym, z muzyką gitarową, jednak wtedy te plany pokrzyżowała pandemia - mówi Stanisław Lejkowski (rocznik 1929), który od dziecka zajmuje się rzeźbą.
Artysta podkreśla, że tworzenie figur sprawiło mu dużo radości.
- Bardzo lubię rzeźbić. Już w przedszkolu w 1930 lub 1931 roku zrobiłem rzeźbę ratusza w glinie - opowiada artysta z Chełmna. - Ostatnio, na moje 90 urodziny, w Bibliotece Uniwersyteckiej Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy wystawiłem cykl dziewięciu drzeworytów - repliki zabytków Chełmna. Mam nadzieję, że ten cykl wystawiony zostanie w Zespole Szkół nr 2 w Chełmnie.
Stanisław Lejkowski
- Artysta plastyk, malarz, grafik, architekt wnętrz, projektant mebli. Szkołę podstawową i gimnazjum ukończył w Chełmnie, naukę kontynuował w Państwowym Liceum Technik Plastycznych w Bydgoszczy, następnie studiował na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.