Rośnie apetyt rolników na wsparcie do maszyn i premie dla młodych

Lucyna Talaśka-Klich
AGW
Po pomoc na „Modernizację gospodarstw rolnych” oraz „Premie dla młodych rolników” gospodarze sięgają najchętniej. Ale inne programy też ich interesują.

- Niedawno kupiłem ciągnik za własne pieniądze, jednak unijna pomoc na maszyny na pewno by się przydała - mówi Krzysztof Kochanowicz, rolnik z miejscowości Wyszatyce (pow. przemyski, woj. podkarpackie). Prowadzi 29-hektarowe gospodarstwo, w którym uprawia m.in. zboża. Z tegorocznych plonów jest zadowolony, ale ziarna na razie nie zamierza sprzedawać, poleży w silosach. - Poczekam aż wzrosną ceny w skupie - dodaje. - Uprawiam też rzepak i kukurydzę.

Gospodarz z Podkarpacia przyznaje, że to może być dobry rok na inwestycje, bo ich region ominęły nawałnice, takie jak np. w Borach Tucholskich.

Apetyt na maszyny

- Chcemy nadal inwestować w modernizację gospodarstw - twierdzi Wiesław Łobocki z Wielkiego Stwolna (pow. świecki, woj. kujawsko-pomorskie), który z synem Bartkiem gospodaruje na łącznie 340 hektarach (z dzierżawami).

Młodszy z panów Łobockich skorzystał z ostatniego naboru (obszar D). - Właśnie jest realizowany mój wniosek z minionego roku - cieszy się rolnik z Wielkiego Stwolna. - Dostałem wsparcie na ładowarkę teleskopową, siewnik do kukurydzy i talerzówkę. Tata planuje złożyć wniosek w przyszłym roku.

Bo na pierwszy kwartał 2018 roku zaplanowano rozpoczęcie naboru wniosków w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” - typ operacji „Modernizacja gospodarstw rolnych”, obszar D. Chodzi o pomoc na inwestycje związane z racjonalizacją technologii produkcji, wprowadzeniem innowacji, zmianą profilu produkcji, zwiększeniem skali produkcji, poprawą jakości produkcji lub zwiększeniem wartości dodanej produktu.

Przeczytaj też: Przekazujesz małe gospodarstwo? Wnioskuj o 6 tys. euro

- Chcemy uniknąć spiętrzenia wniosków, więc w przyszłym roku rozdzielimy nabory - powiedział nam Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa. - Na pierwszy kwartał 2018 r. zaplanowaliśmy ten dotyczący obszaru D (termin ogłosimy już w styczniu), na drugi kwartał przyszłego roku - obszar A,B i C.

Jak podaje resort rolnictwa, z PROW 2014-2020 - poza płatnościami obszarowymi - bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się operacje typu:

  • „Modernizacja gospodarstw rolnych” (34 480 wniosków złożonych na 7,41 mld zł - dane do 6 sierpnia br.),
  • „Premie dla młodych rolników” (11 809 wniosków na 1,18 mld zł),
  • „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” (11 271 wniosków na 1,58 mld zł),
  • „Restrukturyzacja małych gospodarstw” (10 960 wniosków na 657,6 mln zł),
  • „Inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów” (5 370 wniosków na 40,61 mln zł).

W przypadku działań dedykowanych samorządom do 6 sierpnia br. wpłynęło 6 548 wniosków na 9,8 mld zł, w tym 4 537 w ramach: „Budowy lub modernizacji dróg lokalnych” (5,26 mld zł), 1 696 w ramach „Gospodarki wodno-ściekowej” (3,47 mld zł), 223 na „Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów” (306,5 mln zł), 92 na „Scalanie gruntów” (762,37 mln zł).

Dużym zainteresowaniem cieszyły się też działania skierowane w ramach „Przetwórstwa i marketingu produktów rolnych” (2 029 wniosków na 3,03 mld zł) i na „Rozwój przedsiębiorczości - rozwój usług rolniczych” (1898 wniosków na 807,94 mln zł).

Przeczytaj też: Dyr. Kaczmarek-Sławińska: wnioski o pomoc po nawałnicy do 31 października [wideo]

Najwięcej umów zawarto/wydano decyzji (do 6 sierpnia) w ramach: płatności ONW (1 485 076 decyzji), „Działania rolno-środowiskowo-klimatycznego” (143 144 decyzje), „Rolnictwa ekologicznego” (40 723 decyzje), „Modernizacji gospodarstw rolnych” (12 168 umów), „Premii dla młodych rolników” (5 510 decyzji).

- Rolnicy najchętniej sięgali po pomoc na modernizację i po premie dla młodych rolników - dodaje wiceminister Zarudzki. - Z kolei wielu mieszkańców wsi za pośrednictwem LGD skorzystało też ze „Wsparcia na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”.

Po kolejne premie młodzi będą mogli ubiegać się w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Będą przyjmować kolejne wnioski

Na wrzesień br. zaplanowano rozpoczęcie naboru wniosków na „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej”, „Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa” (to już drugi nabór) oraz „Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000” .

- W naszej okolicy nawet ci rolnicy, którzy mają małe gospodarstwa, nie chcą ich przekazywać - dodał Kochanowicz. - Wolą sięgnąć po unijną pomoc, by rozwinąć produkcję, zmodernizować gospodarstwa. To świadczy o ich przywiązaniu do ziemi.

- Z dotychczasowych naborów wynika, że polscy rolnicy niechętnie rezygnują z prowadzenia produkcji zwierzęcej, gospodarstw, ale wolą je np. restrukturyzować - potwierdza wiceminister.

Inne nabory to: „Wsparcie dla nowych uczestników systemów jakości” - październik 2017 r. (nabór trzeci) oraz w ramach działania „Transfer wiedzy i działalność informacyjna” (od 23 sierpnia do 6 października 2017 r.) i poddziałania „Wsparcie korzystania z usług doradczych” (październik 2017 r.).

Wiceminiser podkreśla, że we wrześniu planowany jest nabór wniosków w ramach typu operacji „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej”. Dotyczy to wsparcia ze środków PROW 2014-2020 w zakresie odtworzenia składnika gospodarstwa, który został zniszczony w wyniku występowania niekorzystnych zjawisk atmosferycznych (np. wichury, deszczu nawalnego), a wartość szkody została oszacowana przez komisję.

Pomoc przeznaczona jest dla rolników w gospodarstwach, których oszacowane przez specjalnie do tego powołaną komisję szkody wynoszą co najmniej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolniczej i dotyczy odtworzenia takich składników gospodarstwa, jak np. maszyny rolnicze, sady, plantacje wieloletnie, infrastruktura techniczna, zwierzęta gospodarskie. Pomoc, maksymalnie do 300 tys. zł na gospodarstwo, przyznaje się w formie refundacji kosztów kwalifikowalnych.

Termin składania do ARiMR wniosków o przyznanie takiej pomocy (łącznie ponad 200 mln euro) planowany jest na drugą połowę września br. Minister rolnictwa polecił Ośrodkom Doradztwa Rolniczego pomoc w przygotowywaniu dokumentów.

Warto działać w grupie, byle nie sztucznej

Także w październiku br. powinien rozpocząć się już drugi nabór dotyczący „Tworzenia grup producentów i organizacji producentów”.

Dotychczas odbył się jeden nabór wniosków w ramach tego działania, w ramach którego złożono 145 wniosków o pomoc, dla których wydane zostały 130 decyzje przyznające pomoc.

- Najwięcej wniosków złożono w województwie wielkopolskim (42), łódzkim (39) oraz opolskim (20) - mówi wiceminister Ryszard Zarudzki. - Martwi mnie, że w dwóch województwach (chodzi o podlaskie i świętokrzyskie) nikt nie aplikował o pomoc na „Tworzenia grup producentów i organizacji producentów”. Wiem, że zdarzały się przypadki sztucznego tworzenia grup, niektóre nie spełniały podstawowych wymogów (np. dotyczących udziału przychodów ze sprzedaży produktów rolnych), ale największym problemem jest wciąż to, że nie wszyscy rolnicy chcą współpracować, no i brakuje liderów.

Wsparcie dla grup wynosi: w pierwszym roku - 10 proc., w drugim - 8 proc., w trzecim - 6 proc., w czwartym - 5 proc., - w piątym roku - 4 proc. Maksymalnie - równowartość 100 000 euro, w każdym roku pięcioletniego okresu pomocy.

- Zastanawiamy się z tatą, czy sięgnąć po te pieniądze - dodał rolnik z Wielkiego Stwolna. - Ale wnioskowanie o pomoc dla grup do łatwych nie należy. Zatem pomoc doradcy z ODR-u będzie niezbędna.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie