14 czerwca wejdzie w życie nowa ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Szacuje się, że dzięki niej ujawnione zostaną dane nawet o trzech milionach dłużników, którzy dotychczas czuli się bezpieczni.
Od tego dnia do biur informacji gospodarczych trafią nie tylko dłużnicy przedsiębiorców, ale także osoby i firmy zalegające z płatnościami wobec gmin i szpitali. Ponadto firmy windykacyjne będą mogły zgłaszać swoich dłużników.
Czytaj też: Nie płacisz alimentów? Nic ci nie grozi?!
Do tej pory katalog podmiotów, które mogą współpracować z biurami informacji gospodarczej był bardzo wąski. Zgłoszenia mógł dokonać jedynie przedsiębiorca.
Dłużnicy alimentacyjni
Według nowych przepisów dane o dłużnikach alimentacyjnych będzie mogła przekazać gmina oraz osoba prywatna, która posiada tytuł wykonawczy potwierdzający obowiązek płacenia alimentów. Najpierw konieczne jednak będzie wysłanie do dłużnika wezwania do zapłaty z ostrzeżeniem o zamiarze przekazania jego danych do BIG. Obecnie prawo ujawniania informacji o osobach unikających płacenia alimentów mają gminy tylko w stosunku do dłużników osób, którym wypłacają świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego.
Czytaj też: Pozew o alimenty bez kosztów sądowych?
Na czarnej liście będzie można umieścić informacje o konsumentach z tytułu umów o: kredyt konsumencki, przewóz osób w komunikacji publicznej, świadczenie usług pocztowych i telekomunikacyjnych, a także dostarczanie energii elektrycznej, gazu i oleju opałowego, dostarczanie wody i ścieków, wywóz nieczystości.
