Na razie wiadomo jedynie, iż Agencja „Sochnut” miała łamać prawo, zbierając dane o obywatelach Rosji żydowskiego pochodzenia, wyrażających chęć skorzystania z prawa do repatriacji za ojczyznę przodków.
O problemach Agencji „Sochnut” informował jeszcze 5 lipca wpływowy izraelski dziennik The Jerusalem Post. Reagując na dzisiejsze doniesienia o skierowaniu wniosku o likwidacji „Sochnut” w Rosji gazeta, na podstawie swoich źródeł w kręgach dyplomatycznych, informuje, iż prawdziwa „przyczyna rosyjskich pretensji nie leży w płaszczyźnie prawnej lecz w politycznej”.
„Gdyby uregulowanie naruszeń odbywało się przed wojną rosyjsko-ukraińską, to były temat do rozmów” – cytuje izraelska gazeta swoje źródło, proszące o anonimowość.
Tymczasem izraelski pełnomocnik ds. diaspory Nachman Szaj wyraził oburzenie działaniami władz Rosji. - Rosyjscy Żydzi nie będą zakładnikami wojny na Ukrainie. Próba ukarania Agencji Żydowskiej za stanowisko Izraela wobec wojny na Ukrainie, jest żałosna i upokarzająca. Żydzi Rosji nie potrafią rozerwać historycznej i emocjonalnej więzi z Państwem Izrael – cytuje polityka The Jerusalem Post.
Z krytyką pod adresem Rosji wystąpili także inni izraelscy politycy, odpowiedzialni za kwestie repatriacji.
- Imigracja do Izraela jest podstawowym prawem każdego Żyda na świecie – oznajmiła izraelska minister absorpcji imigrantów Penina Tamanu, przypominając, że działalność Agencji Żydowskiej na rzecz Izraela „Sochnut” prowadzona jest w wielu krajach Europy i na wszystkich kontynentach, a jej przedstawicielstwa wszędzie potrafią bezkonfliktowo współpracować z miejscowymi władzami.
Problemy żydowskiej diaspory w Rosji z władzami tego kraju zaczęły się tuż po wybuchu wojny na Ukrainie, w której Izrael opowiedział się po stronie Kijowa i potępił agresję Moskwy.
Poddawany presji ze strony władz Rosji, żądających publicznego poparcia dla putinowskiej „operacji wojennej na Ukrainie”, w marcu, wyjechał z Rosji naczelny rabin tego kraju Pinchas Goldschmidt.
Agencja Żydowska na rzecz Izraela „Sochnut” została utworzona w sierpniu 1929 roku. Swoje przedstawicielstwo w Rosji otworzyła jeszcze przed rozpadem ZSRR w 1989 roku.
Źródło: Interfax.ru, The Jerusalem Post
lena
