W pierwszej części Ryszard Parjaska z wydziału infrastruktury, gospodarki przestrzennej i inwestycji Urzędu Miejskiego w Żninie opowiedział o planach ZDW dotyczących budowy ścieżki rowerowej. Mieszkańcy Żnina Wsi - oni głównie z w spotkaniu uczestniczyli - chętnie oglądali na mapach przebieg trasy, szczególnie w miejscach, gdzie będzie ona łączyć się z ich posesjami.
Paweł Sikora opowiedział o przebiegu negocjacji między marszałkiem, ZDW i Urzędem Miejskim w Żninie w sprawie podziału kosztów wykonania wspomnianej ścieżki. Spotkanie w tej sprawie odbyło się pod koniec marca w Urzędzie Marszałkowskim. Następnie w maju i w czerwcu urzędy wymieniały się propozycjami.
- W pierwszym wariancie gmina Żnin finansowałaby tę ścieżkę w wysokości ponad trzech milionów złotych, w drugim wariancie około miliona złotych i w tym trzecim, ostatnim wariancie, który wydaje się być propozycją ostateczną ze strony marszałka, finansowanie ze środków gminy Żnin byłoby na poziomie 1 056 000 zł - mówił Paweł Sikora.
O finansowaniu tej inwestycji opowiedziała też Aleksandra Szpek, skarbnik gminy.
- Zaczęło się dość niefortunnie, bo mieliśmy zagwarantowane na samym początku, że inwestycja będzie w całości sfinansowana z budżetu województwa kujawsko-pomorskiego. Jednak z pozyskiwaniem pieniędzy nic nie jest pewne. W tym przypadku tak się stało i dlatego samorząd województwa występuje do samorządów o wsparcie - tłumaczył burmistrz Robert Luchowski.
Burmistrz dodał, że z remontu DW251 wyłączony jest odcinek od wjazdu do Żnina od strony Inowrocławia do ul. Zamkniętej.
- Uznano, że ten odcinek jest wystarczająco dobry - powiedział burmistrz Luchowski i dodał, że przebudowany zostanie odcinek od ul. Zamkniętej do skrzyżowania ul. Dworcowej i Mickiewicza.
Nie wiadomo, co z obiecaną tuż przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi przez posła Pawła Olszewskiego z PO budową ronda u zbiegu drogi wojewódzkiej z krajową. Co prawda władze gminy Żnin próbowały tym zainteresować nowych parlamentarzystów, m.in. posła Łukasza Schreibera z PiS, ale pewności co do powstania obiektu nie ma.
Nie będzie też remontowany odcinek od DK5, przez ul. Aliantów do skrzyżowania ulic Żytniej i 1 Stycznia, ale droga w kierunku zachodnim aż do granicy gminy i dalej województwa zostanie wyremontowana. Jeżeli gmina Janowiec Wielkopolski także zgodzi się na wsparcie finansowe, ścieżką rowerową będzie można przejechać ze Żnina aż prawie pod sam Damasławek.
- Myślę, że to historyczna szansa dla gminy Żnin i nie należy tego zaprzepaścić - zakończył Robert Luchowski.