"Rowerzyści" to sztuka austriackiego dramaturga Volkera Schmidta, która została przetłumaczona przez Jacka Burasa specjalnie na potrzeby pierwszej wspólnej realizacji Teatru Współczesnego w Szczecinie i Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. W piątek, 2 października, została wystawiona podczas bydgoskiego Festiwalu Prapremier w Operze Nova.
Spektakl traktuje o samotności i utracie bezpieczeństwa związanego z kryzysem rodzinnym. Mimo wygody i wszechobecnego dostatku, bohaterowie czują wewnętrzną pustkę, nudę i tracą wiarę w sens istnienia. Brak harmonii, który ogarnia ich życie, prowadzi do spłycenia kontaktów międzyludzkich i utraty jakiegokolwiek celu. Lekarstwem na smutki jest rower, jednak nie na długo.
W przedstawieniu z jednej strony obserwujemy losy ginekologa Manfreda (Przemysław Kozłowski), niestroniącego od romansów z atrakcyjnymi pacjentkami i jego żony, znudzonej życiem projektantki wnętrz Anny (doskonała rola Beaty Zygarlickiej). Małżeństwo, które już od dawna nie czuje wzajemnej więzi, wychowuje Linę (Agnieszka Więdłocha), zbuntowaną nastolatkę. Przy tej samej ulicy, kilka domów dalej, mieszka piętnastoletni Tomek (Marcin Łuczak), pasjonat śmierci i uzdolniony rysownik. Jego matka, Franciszka (Joanna Matuszak), jest rozwódką uwikłaną w wieloletni romans z Manfredem i jak się później okazuje - jego przyjacielem - Albertem (Arkadiusz Buszko).
Augustynowicz w "Rowerzystach" mówi do widza w sposób powściągliwy. Energia ruchu, słowa oraz szokowanie zepchnięte są na drugi plan, ustępując miejsca wypowiedziom i gestom pozbawionym wszelkich emocji. Chłodne, powierzchowne relacje między bohaterami doskonale odzwierciedla scenografia autorstwa Waldemara Zawodzińskiego. Widz obserwuje poczynania aktorów w "przytulnym" mieszkaniu, które tworzą srebrno-niebiesko-białe meble i dostojne mieczyki w chromowanych donicach.
"Rowerzyści" to odbicie współczesności. Sztuka, którą przepełnia prawda o kryzysie w relacjach międzyludzkich, po cichu wskazuje również na brak zrozumienia wobec samego siebie.
"Rowerzyści"
Volker Schmidt
Przekład: Jacek St. Buras
Reżyseria: Anna Augustynowicz
Scenografia: Waldemar Zawodziński
Kostiumy: Wanda Kowalska
Reżyseria światła: Krzysztof Sendke
Asystent scenografa: Ryszard Warcholiński
Muzyka: Jacek Wierzchowski
Obsada: Joanna Matuszak, Agnieszka Więdłocha, Beata Zygarlicka, Arkadiusz Buszko, Przemysław Kozłowski, Marcin Łuczak