Jak podaje Wikipedia Równonoc wiosenna – na danej półkuli ziemskiej – północnej lub południowej – jest to równonoc, po nastąpieniu której Słońce przez pół roku będzie oświetlać mocniej tę półkulę a słabiej półkulę drugą. Moment równonocy wiosennej wyznacza na danej półkuli początek astronomicznej wiosny, która trwa do chwili przesilenia letniego.
Na półkuli północnej równonoc wiosenna następuje w okolicach 20/21 marca (równonoc marcowa), kiedy Słońce przechodzi przez punkt Barana. Na półkuli południowej, gdzie pory roku przesunięte są o sześć miesięcy, równonoc wiosenna ma miejsce 22/23 września (równonoc wrześniowa). W chwili gdy na jednej półkuli zachodzi zjawisko równonocy wiosennej, na drugiej jest to moment równonocy jesiennej.
Początek wiosny astronomicznej - 20 marca 2019
Początek wiosny astronomicznej przypada 20 marca 2019. Wiosna to termin, który określa równonoc wiosenną. Oznacza to, że tego dnia dzień i nos trwają tak samo długo. Oznacza to więc, że od 20 marca noc będzie krótsza, a dzień będzie się stopniowo wydłużał.
Czym wiosna astronomiczna różni się od kalendarzowej? Ta druga od zawsze przypada 21 marca.
Pierwszy dzień wiosny 2017. Kiedy astronomiczna i kalendarzowa wiosna? [wideo]
Tradycyjnie wczesną wiosną topi się marzannę, czyli symbol mrozu i zimy. Zwyczaj ten oznacza zakończenie okresu zimowego i rozpoczęcie wiosny. Obecnie obrzęd łączony jest z nastaniem kalendarzowej wiosny 21 marca.
Zobacz wideo: "Krokusy się budzą". Pierwsze oznaki wiosny pojawiły się w Zakopanem.
Źródło:
TVN
Pierwszego dnia kalendarzowej wiosny, czyli 21 marca w wielu szkołach organizowany jest tzw. Dzień Wagarowicza. Rezygnuje się z typowych lekcji na rzecz mniej formalnych zajęć lub zabaw o tematyce wiosennej dla uczniów.
Jaka będzie pogoda w pierwszym dniu wiosny 2019? Będzie pogodnie - temperatura od 6 stopni na Suwalszczyźnie do 11 stopni na Dolnym Śląsku. W czwartek - od 9 do 13 stopni.