Spis treści
Od 15 lutego możemy rozliczać się z urzędem skarbowym. Już kilka dni później oszuści zaczęli wysłać nieprawdziwe wiadomości dotyczące zwrotu nadpłaconego podatku oraz aktualizacji danych. Podszywają się pod Krajową Administrację Skarbową oraz Ministerstwo Finansów. W treści wiadomości znajduje się adres emailowy [email protected], który nie pochodzi z bazy adresów mailowych KAS ani resortu finansów.
W ostatnim czasie do adresatów, także w naszym regionie, zaczęły przychodzić również fałszywe maile zawierają informacje o konieczności dokonania korekty PIT-17. One z kolei były wysyłane z adresów: „[email protected]” i „[email protected]”.
W Ministerstwie Finansów apelują o ostrożność.
- Otwieranie załącznika do wiadomości lub zamieszczonych w niej linków, jak również wysyłanie odpowiedzi do nadawcy, jest niebezpieczne. Może spowodować zainfekowanie komputera szkodliwym oprogramowaniem lub przekazanie danych podatnika nieuprawnionym osobom - mówią w resorcie finansów.
Wszelkie oszustwa podatkowe należy zgłaszać do CERT Polska. Podejrzane wiadomości SMS można zgłosić na numer 8080, a emaile na stronie: incydent.cert.pl
Jakie mogą być metody oszustów?
Należy jednak pamiętać, że oszustwa podatkowe mogą przybierać różne formy. Oto przykłady:
„Musimy potwierdzić podane przez Ciebie informacje”
Oszuści mogą wysyłać emaile z prośbą o zweryfikowanie informacji. Kliknięcie linku przekieruje ofiarę na stronę przypominającą witrynę IRS, ale wszelkie podane informacje, takie jak numer karty, trafią bezpośrednio do oszustów.
„Przeliczyliśmy Twój zwrot podatku i musisz wypełnić ten formularz”
Ofiara otrzyma fałszywe emaile zatytułowane „Płatność zwrotu podatku” lub „Ponowne obliczenie płatności zwrotu podatku”. Oszust będzie wymagać podania danych osobowych. Niektóre warianty obiecują duży i nieoczekiwany zwrot podatku, który byłby niemożliwy przy standardowym rozliczeniu podatkowym.
„Musimy wypełnić ten formularz podatkowy”
Niektórzy cyberprzestępcy wysyłają do swoich ofiar emaila z prośbą o wypełnienie dodatkowych formularzy podatkowych, takich jak W-9 lub W-4, w celu obliczenia podatku. Jeśli ofiara da się nabrać, to dostarczy oszustom swoje dane osobowe.
„Twój zwrot był za wysoki; musisz oddać pieniądze”
Kolejne oszustwo polega na tym, że oszuści podają się za pracowników skarbówki i twierdzą, że zwrot podatku ofiary był zbyt wysoki i żądają zwrotu nadwyżki. Mogą poprosić o płatność przelewem lub kartami podarunkowymi. Pamiętajmy, że Urząd Skarbowy zawsze kontaktuje się za pomocą tradycyjnej poczty.
Jak rozpoznać oszustwo?
Jeśli otrzymamy SMS-a, emaila lub telefon od kogoś, kto twierdzi, że jest pracownikiem Urzędu Skarbowego, to zachowajmy czujność i rozłączmy się. Następnie skontaktujmy się bezpośrednio z pracownikiem skarbówki za pomocą danych podanych na oficjalnej stronie internetowej tego urzędu, aby zweryfikować kontakt.
- Nie używajmy numeru z emaila lub SMS-a. Pamiętajmy także o tym, aby zawsze korzystać ze skutecznego antywirusa, który został wyposażony w moduł antyphishingowy, który zablokuje niebezpieczne strony internetowe” – mówi Krzysztof Budziński z firmy Marken Systemy Antywirusowe.
Milion PIT-ów już wpłynęło
Jak informuje Ministerstwo Finansów, zeznania podatkowe za 2024 rok złożyło już ponad milion Polaków. Najprostszą formą rozliczenia się z fiskusem jest załatwienie sprawy internetowo, za pośrednictwem rządowej strony resortu finansów. Wystarczy zalogować się za pomocą profilu zaufanego i skorzystać z usługi „Twój e-PIT”, która jest coraz chętniej wybieraną opcją.
- Polacy z roku na rok biją kolejne rekordy w składaniu zeznań w formie elektronicznej. Rozliczenia za rok 2023 przy pomocy internetu dokonało aż 95 proc. podatników. Z danych rządowych wynika, że najmłodszy podatnik, który złożył w ten sposób deklarację miał 18 lat, a na przeciwległym końcu znalazł się 107-latek. Najstarszy podatnik, któremu system zaakceptował automatycznie zeznanie miał 113 lat - mówi Kamila Stachowicz, ekspertka Intrum.
PIT można również dostarczyć w formie papierowej, wybierając się do Urzędu Skarbowego lub nadając deklarację w polskiej placówce pocztowej.
