
Profesjonalni rekruterzy często wykorzystują w swojej pracy testy, dzięki którym mogą lepiej sprawdzić umiejętności i predyspozycje zawodowe kandydatów. Interpretacja testów pomaga im znaleźć pracowników pasujących na dane stanowisko. Jeżeli zastanawiasz się, czego możesz się spodziewać w trakcie rekrutacji, obejrzyj naszą galerię zdjęć.

10. Kwestionariusze osobowości
Tego typu testy bazują na samoocenie kandydata. Musi on zaznaczyć na kilkustopniowej skali, na ile dane określenie do niego pasuje. Kwestionariusze osobowości często zawierają pewien haczyk – pozwalają sprawdzić skalę kłamstwa badanej osoby.
Chcesz szybko znaleźć pracę? Zobacz oferty pracy na stronie lub w aplikacji Gratki
Dzięki tego typu testom rekruter może sprawdzić, jaki typ osobowości ma kandydat, jakie umiejętności posiada oraz jakie wartości wyznaje. Do najpopularniejszych w rekrutacji testów osobowościowych należą: NEO-FFI, kwestionariusz kompetencji społecznych (KKS), EPQ-R, inwentarz stanu i cechy lęku (STALI), kwestionariusz radzenia sobie w sytuacjach stresowych (CISS) i inwentarz zainteresowań (IŻ).

9. Testy na inteligencję emocjonalną
Tego rodzaju testy mają pokazać, na ile kandydat jest w stanie zrozumieć emocje innych osób oraz wyrazić swoje własne. Niektórzy rekruterzy stosują kwestionariusz inteligencji emocjonalnej INTE. Warto jednak zaznaczyć, że do przeprowadzania oraz interpretowania testów na inteligencję emocjonalną uprawnieni są wyłącznie psycholodzy.
Chcesz szybko znaleźć pracę? Zobacz oferty pracy na stronie lub w aplikacji Gratki

8. Testy na inteligencję
Inną formą zadań, z którymi można spotkać się podczas spotkania rekrutacyjnego, są testy na inteligencję. Co prawda rekruterzy odchodzą od tego typu metod, ale to właśnie testy sprawdzające poziom IQ mogą być pomocne przy badaniach zdolności poznawczych czy szybkości uczenia się przez daną osobę.
Chcesz szybko znaleźć pracę? Zobacz oferty pracy na stronie lub w aplikacji Gratki
Warto jednak wiedzieć, że nie każdy test może być interpretowany przez osobę bez uprawnień psychologicznych. Ponadto kandydat do pracy ma prawo odmówić rozwiązania testu.