Dzień Europejski, zorganizowany wczoraj przez Gminny Ośrodek Informacji Europejskiej i LO im. Karola Libelta rozpoczęła w Kcyni debata polityków. Na pytania zadawane przez młodzież odpowiadali m.in. Eugeniusz Kłopotek (PSL), Grażyna Ciemniak (SLD) i Tomasz Markowski (PiS). Ligę Polskich Rodzin reprezentował Krzysztof Pejka. W debacie wzięli też udział: starosta nakielski Piotr Hemmerling i burmistrz Kcyni Tomasz Szczepaniak.
Zyski i straty
Młodzi ludzie z Szubina, Kcyni i Nakła pytali polityków co czeka ich po wstąpieniu do Unii? Czego mogą się spodziewać jeśli chodzi o możliwości kształcenia i przyszłej pracy. Kilkakrotnie powracał w dyskusjach temat bezrobocia. Wiele pytań dotyczyło też sytuacji na wsi. Odpowiedzi były bardzo różne. Przedstawiciel LPR dostrzegał w integracji same negatywy i zagrożenia. Inni politycy mówili głównie o szansach. W pewnym momencie emocje wzięły górę i młodzież była świadkiem jak przedstawiciele różnych opcji politycznych spierają się o Unię.
Co wiemy?
W kcyńskim LO, gdzie po debacie spotkali się goście Dnia Europejskiego, pierwsze skrzypce grała młodzież. Swoją wiedzą na temat krajów europejskich wykazać się mogli gimnazjaliści. Reprezentacje wystawiły wszystkie gimnazja w gminie. Przyjechali też uczniowie Gimnazjum w Wapnie. Nagrody wygrać mogła także publiczność. Trzeba było jednak wiedzieć np. w jakim polskim mieście jest najdłuższy Rynek lub w jakim mieście jest najdłuższy drewniany most. Uczniowie klas pierwszych rywalizowali prezentując różne kraje unijne.
Wiele do zrobienia
Wczoraj ogłoszone zostały też w kcyńskim LO wyniki prareferedum, które przeprowadzone zostało w miniony czwartek. O zdanie na temat przystąpienia Polski do Unii zapytano 263 osoby. Wyniki dają do myślenia. Za było 55 procent pytanych, 25 proc. było przeciwnych Unii. Pozostali stwierdzili, że nie mają na ten temat żadnego zdania.
Rozmowy o Unii
(ms)

Jaka jest najwyższa góra w Europie, najdłuższa rzeka, najgłębsze jezioro. Gimnazjaliści mieli sie wczoraj nad czym głowić.
Wczoraj w kcyńskim ratuszu i LO im. Karola Libelta w Kcyni gościli uczestnicy Dnia Europejskiego. W unijnej debacie na pytania uczniów z Kcyni, Szubina i Nakła odpowiadali parlamentarzyści. Ogłoszono też wyniki prareferendum unijnego. Okazało się, że wciąż dużą grupę stanowią niezdecydowani.