"Różne światy" to około 300-stronicowy zbiór opowiadań. Jest w drukarni. To prawdopodobnie jedna z najważniejszych książek Stanisława Raginiaka.
Znajdziemy w niej znane utwory Raginiaka z poprzednich lat, jednak w zupełnie nowej, doskonalszej wersji.
- To najlepsze z moich opowiadań, a jednak dopatrzyłem się w nich niedoskonałości. Postanowiłem napisać je w pewnym sensie od nowa, co było niesamowicie ciężką pracą, która zabrała mi mnóstwo czasu, energii, sił. Uważam, że teraz są znacznie lepsze - objaśnia Stanisław Raginiak - literat z Grudziądza.
Opowiadania, które znalazły się w "Różnych światach", zyskały wcześniej uznanie m.in. Wiesława Myśliwskiego i innych znanych, polskich literatów. Jeśli przed laty zostały wysoko ocenione, to jaką wartość prezentują dziś, po "oszlifowaniu"...
- Piszę już tyle lat i jest to nauka. Z czasem zauważam, co można było napisać lepiej - tłumaczy Stanisław Raginiak.
W książce "Różne światy" znajdziemy jedno całkiem nowe opowiadanie "Wszyscy jesteśmy Chrystusami". O zmarłym w ub.r. Jerzym Rębiszu, z którym Stanisław Raginiak przyjaźnił się.
- Było to dla mnie spore wyzwanie. Kiedyś w rozmowie z Jurkiem obiecałem mu, że jeśli prędzej czy później odejdzie z tego świata, napiszę o nim opowiadanie – mówi Raginiak. – Rzecz pozbawioną trywialnych wspólnych przeżyć. Wiedziałem, że Jurek zasługuje na poetycką etiudę i taka właśnie jest moja opowieść. Powstała poetycko-filmowa historia, która – mam nadzieję – poruszy i wzruszy niejednego czytelnika.
Jacek Jaszczyk, poeta z Grudziądza, dziś tworzy w Irlandii. Jest nowy tomik! Będzie promowany u nas
Promocja obu książek - zbioru opowiadań Stanisława Raginiaka i tomiku poezji Jacka Jaszczyka odbędzie się podczas XXIII Grudziądzkiej Jesieni Poezji w restauracji "Leśniczówka" w Grudziądzu 14 września 2018 r.
Ostatnie dni na zgłoszenie wierszy
Chętni do udziału w ogólnopolskich warsztatach poetyckich mogą jeszcze zgłosić trzy wiersze albo fragment prozy, ale czasu zostało na to mało: termin upłynie 31 sierpnia.
- O zakwalifikowaniu do udziału w Grudziądzkiej Jesieni Poezji poinformujemy do 10 września - mówi Stanisław Raginiak, literat organizujący "Jesień" i warsztaty wraz z Biblioteką Miejską w Grudziądzu. - Do podpisanych imieniem i nazwiskiem utworów należy dołączyć krótką informację o sobie. Podać wiek, wykształcenie, ewentualnie osiągnięcia literackie.
Zgłoszenia należy przesyłać na adres: [email protected]
Koszty dojazdu, noclegu (niedrogiego, w bursie szkolnej) i wyżywienia pokrywają uczestnicy.
Bliższe informacje - także u dyrektor Biblioteki Miejskiej w Grudziądzu, Aleksandry Ciżnickiej, tel. 0-56-46-202-01, mail: [email protected] lub u Stanisława Raginiaka.
Warsztaty poetyckie poprowadzi także prof. Radosław Sioma z UMK w Toruniu. Jest on m.in. specjalistą od Zbigniewa Herberta. Ponieważ rok 2018 jest rokiem tego poety, w Grudziądzu nie zabraknie wieczoru poświęconego życiu i poezji Zbigniewa Herberta.
Agnieszka Cubała, autorka książki "Igrzyska życia i śmierci. Sportowcy w Powstaniu Warszawskim". Jak mecz Kubota z Janowiczem w 2013 i komentarz Bohdana Tomaszewskiego natchnął ją do pisania.