https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jest mural, będzie ławeczka. Muzeum w Inowrocławiu upamiętni Papuszę

Anna Grochowina
Papuszę w sposób szczególny postanowiło uczcić Muzeum im. Jana Kasprowicza. Na początku listopada 2023 r., w Dniu Języka Romskiego, na terenie tej placówki odsłonięto mural poświęcony romskiej poetce
Papuszę w sposób szczególny postanowiło uczcić Muzeum im. Jana Kasprowicza. Na początku listopada 2023 r., w Dniu Języka Romskiego, na terenie tej placówki odsłonięto mural poświęcony romskiej poetce Muzeum im. Jana Kasprowicza
W Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu w listopadzie 2023 r. na dziedzińcu powstał mural autorstwa artystki Edyty Lasoty poświęcony Papuszy. Już niebawem, czytając jej wiersze, będzie można usiąść w zakątku romskiej poetki, na wyjątkowej ławeczce.

Miejskie mury to nie jest naturalne środowisko dla wierszy Papuszy. Ona sama mówiła: „ta benzyna mnie dusi, to powietrze niedobre. (…) Spać nie mogę, nie. Te ściany takie ciężkie nade mną (…) Ale – „idę na ławeczkę, posiedzę i zdrowsza przychodzę”.

Odsłonięcie pamiątkowej ławeczki nastąpi 25 września o godz. 12.00.

Nim ławeczka zostanie oficjalnie odsłonięta, przypomnijmy, kim była Papusza.

Papusza żyła w latach 1908-1987. Urodziła się na Lubelszczyźnie, w Sitańcu, a zmarła w Inowrocławiu. Jej grób znajduje się na cmentarzu parafii Świętego Józefa.

Poetkę odkrył w 1949 roku Jerzy Ficowski, który później tłumaczył jej utwory z języka romskiego. W swoim środowisku Papusza spotykała się z dużą niechęcią. Zarzucano jej odstępstwo od tradycyjnej roli kobiety, a także zdradę romskich tajemnic. Od 1962 roku Bronisława Wajs należała do Związku Literatów Polskich.

W ostatnim, inowrocławskim okresie życia, Papusza nie tworzyła już poezji. Z powodu tego, co ją spotkało, mówiła, że najgorszą rzeczą jaka się jej w życiu przydarzyła, była umiejętność czytania i pisania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska