Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczął się rok szkolny. Sprawdź, w jakich szkołach średnich kształci się młodzież

AM
Od wczoraj uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego mogą korzystać z nowoczesnej astrobazy
Od wczoraj uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego mogą korzystać z nowoczesnej astrobazy fot. Andrzej Muszyński
Przed rozpoczęciem roku szkolnego młodzież miała wybrać szkołę, w której chce się uczyć. Okazuje się, że nie wszyscy zdążyli na czas i nadal szukają.

- Szkoły średnie wybrało 4190 uczniów - informuje Krzysztof Gatz z wydziału edukacji.
Ta liczba jednak może się zmienić. Cały czas bowiem zgłaszają się rodzice i ich dzieci.

- Jeszcze w piątek przyszedł do mnie mężczyzna z córką, prosząc o pomoc - opowiada Gatz. - Przyznał, że to jego wina, że córka nie ma wybranej szkoły. Dziewczyna nie chciała już chodzić do technikum, szukała miejsca w liceum.

Takich przypadków było więcej.
- Co roku mamy do czynienia z podobną sytuacją - ubolewa Gatz. - Zamiast wybrać szkołę wcześniej i wypoczywać na wakacjach, młodzież i rodzice czekają do ostatniej chwili.

W tym roku największą popularnością cieszą się technika. Wczoraj rozpoczęło w nich naukę 1905 uczniów (45,5 proc.). Na drugim miejscu uplasowały się licea ogólnokształcące, do których zapisało się 1591 osób (38 proc.). Zasadnicze szkoły zawodowe wybrało 615 uczniów, a licea profilowane tylko 79. W ubiegłym roku technika także wybierano najczęściej, jednak różnica pomiędzy liceami a technikami wynosiła jedynie 0,2 proc.

Bydgoski ratusz zgodził się na utworzenie 158 oddziałów w szkołach średnich. Część propozycji szkół nie podobała się kandydatom. Młodzież nie była zainteresowana np. nauką w zawodzie "monter mechatronik" w Zasadniczej Szkole Elektrycznej nr 2, w liceum profilowanym przy tej placówce. Nie interesowało jej też krawiectwo w Zasadniczej Szkole Odzieżowej oraz piekarstwo w szkole spożywczej. Tych klas nie utworzono.

- Oddziały wygaszaliśmy wtedy, gdy chętnych było tylko kilku. Jest jeszcze kilka klas, które nie mają pełnej liczby uczniów. Być może jeszcze znajdą się osoby chętne - dodaje Krzysztof Gatz.

Dużą popularnością cieszyła się propozycja Zespołu Szkół Chemicznych, która kształcić ma techników obsługi turystycznej. Utworzono więc aż dwie klasy. Podobnie było w Zespole Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych, która będzie odtąd kolebką techników - ekonomistów.

Prawie wszystkie miejsca w liceach zostały zajęte. Nie przeszkodziły nawet progi punktowe, które wyznaczyły szkoły. Okazało się bowiem, że aż 2119 osób przekroczyło liczbę stu punktów, a minimum tyle zwykle wymagają licea. Dwie klasy utworzono też w XII Liceum Ogólnokształcące, które, przypomnijmy, ma być przeniesione od września 2011 roku na Osową Górę.

W tym roku do szkół średnich trafiło mnóstwo uzdolnionych uczniów. Aż 1156 uczniów (na 4190) z Bydgoszczy mogło się pochwalić świadectwem z wyróżnieniem na koniec gimnazjum. Wczoraj naukę rozpoczęło 67 olimpijczyków. Najwięcej z nich - aż 39 osób - rozpoczęło naukę w VI Liceum Ogólnokształcącym, 14 w I LO, 4 w V LO, 2 w III LO i po jednym w II, VII i VIII LO. Kilkoro olimpijczyków wybrało naukę praktycznych zawodów w technikach: w budowlanym jedna osoba, a w mechanicznym i elektrycznym po dwie.

Udostępnij

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska