MKTG SR - pasek na kartach artykułów
3 z 33
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Na polu w Świątkowie rozpoczęło się wiercenie otworu...
fot. Szymon Cieślak

Rozpoczęli wiercenie. Teraz sprawdzą, czy na Pałukach mogą być kawerny z gazem [zdjęcia]

Na polu w Świątkowie rozpoczęło się wiercenie otworu rozpoznawczego. Właśnie tu, na styku gmin Janowiec Wlkp. i Żnin, planuje się wybudować kawernowe podziemne magazyny gazu pod nazwą "Damasławek". O wynikach rozpoznania będziemy wiedzieć po zbadaniu próbek, czyli w przyszłym roku.

Zaproszonym gościom firmy Gaz-System S.A. (spółka Skarbu Państwa, inwestor) oraz G-Drilling (istniejąca od ponad stu lat polska firma, wykonawca wierceń) dały możliwość zwiedzenia placu wiertniczego, dzięki któremu można było poznać podstawowe dane techniczne, jak i zasady działania urządzeń. Potem szefowie firm i włodarze gmin Janowiec Wielkopolski i Żnin przecięli wstęgę. Chwilę po wydarzeniu wiertło rozpoczęło swoją pracę.

Wiercenia będą odbywały się w dwóch miejscach, na głębokości 1800 metrów. Wiertnie (znajdują się w odległości około 700 metrów od siebie, druga ruszy w drugiej połowie sierpnia) będą pracowały 24 godziny na dobę, przez około cztery do pięciu miesięcy. W Świątkowie wszystkie prace będą zrealizowane do końca bieżącego roku, a rekultywacja terenu ma zakończyć się w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Organizatorzy prac ostrzegają, że przy demontażu wszystkich urządzeń na granicy gmin Żnin i Janowiec Wielkopolski będzie wzmożony ruch samochodowy. - Taką ilość sprzętu będzie trzeba wywieźć pięćdziesięcioma ciężarówkami - usłyszeliśmy.
W miejscach wierceń będzie pracowało około 30 do 50 przedstawicieli firmy G-Drilling.
Po zakończeniu robót Gaz System S.A. przeprowadzi szereg badań, analiz naukowych jak i ekonomicznych. W przyszłym roku zostaną podjęte ostateczne decyzje w tej sprawie.

Jeżeli decyzja będzie pozytywna, wtedy rozpocznie się wypłukiwanie soli i tym samym tworzenie magazynów na głębokości od 800 do 1500 metrów. W ziemi między Ustaszewem i Świątkowem może powstać od kilku do kilkunastu takich magazynów.

- Technologicznie w bardzo dużym uproszczeniu wygląda to tak: wlewamy wodę, wypłukujemy ten osad soli. Następnie jak już będzie kawerna o odpowiednich parametrach, będziemy wpuszczali ten gaz. Taki normalny system wypłukiwania, aby uzyskać wymaganą pojemność, trwa około dwóch lat - powiedział Artur Zawartko, wiceprezes Gaz-System S.A.

Nie znaczy to jednak, że w okolicach 2020 roku zaczną funkcjonować wspomniane kawerny w Świątkowie i okolicach. Jeszcze należy dodać czas potrzebny na załatwienie procedur administracyjnych, które - jak wiadomo - mogą wydłużyć w czasie ten proces.

Czy miejscowi dostaną pracę w tym miejscu?
- Z pewnością to będzie wymagało obsługi, pracowników będą też potrzebowali wykonawcy. Nie chcę wchodzić w detale, ale do takich prac potrzeba też pracowników regionalnych, bo nie wszystkich da się z miejsca w miejsce przetransportować. Później ci ludzie uzyskują kwalifikacje, kompetencje, które mogą wykorzystać w wielu innych inwestycjach - dodał Artur Zawartko.
Na koniec ciekawostka. Najstarsze kawerny solne w Polsce mają po 50 - 60 lat.

Zobacz koniecznie: Nowa fontanna, nowa odsłona parku miejskiego w Żninie

Info z Polski:


Zobacz również

Duda po raz kolejny wypomina Tuskowi kontakty z Putinem. "Tych faktów nie zatrze"

Duda po raz kolejny wypomina Tuskowi kontakty z Putinem. "Tych faktów nie zatrze"

Kibice Zagłębia Sosnowiec przyszli pożegnać I ligę - zobacz ZDJĘCIA

Kibice Zagłębia Sosnowiec przyszli pożegnać I ligę - zobacz ZDJĘCIA

Polecamy

Jak dobrze znasz kwiaty balkonowe? Sprawdź się w naszym quizie!

Jak dobrze znasz kwiaty balkonowe? Sprawdź się w naszym quizie!

Zjadłam czereśnie i okazało się, że mam ciężką alergię. Oto, co się ze mną stało

Zjadłam czereśnie i okazało się, że mam ciężką alergię. Oto, co się ze mną stało

Gdzie spędzić Dzień Dziecka na Dolnym Śląsku? Zobacz najciekawsze atrakcje dla dzieci

Gdzie spędzić Dzień Dziecka na Dolnym Śląsku? Zobacz najciekawsze atrakcje dla dzieci