
Nawożenie piwonii to klucz do kwitnienia
Piwonie są dość żarłoczne i potrzebują sporej dawki nawozu, by kwitnąć. Piwonie trzeba nawozić regularnie, a gleba musi być wcześniej nawożona i (najlepiej) głęboko uprawiana.
Nie należy sadzić piwonii tam, gdzie już wcześniej rosły piwonie.
Odpowiednio odżywione piwonie zawiążą mnóstwo pąków i będą bujnie kwitnąć.

Taki nawóz do piwonii
Do nawożenia piwonii najlepiej stosować nawóz bogaty w wiele cennych mikroelementów: potas i fosfor, azot i wapń, magnez, żelazo i cynk.
Zwłaszcza fosfor jest ważny dla kwiatów kwitnących, gdyż jest niezbędny do prawidłowego zawiązywania się pąków i kwitnienia, wspomaga też rozwój korzeni.
Potas w mniejszym stopniu niż fosfor wspiera kwitnienie, jednak wspomaga odporność roślin na choroby.

Usuwaj uschnięte kwiaty
Bardzo ważne jest usuwanie w okresie kwitnienia uschniętych kwiatów. W ten sposób wzmocnimy roślinę, gdyż słabe i zwiędnięte kwiaty obciążają ją i niepotrzebnie wciąż pobierają cenne składniki odżywcze.
Uschnięte kwiaty należy odciąć wraz z krótkim fragmentem pędu w odległości ok. 5 cm od pąka. Z kolej słabsze i gorzej wyglądające liście należy zostawić na roślinie aż do końca sezonu. Najlepiej usunąć je dopiero we wrześniu.

Nawóz z obierek ziemniaków do piwonii
Dla piwonii świetnie sprawdzi się domowy nawóz z obierek ziemniaczanych – to naturalne źródło potasu i fosforu, które wspierają bujne kwitnienie i zdrowy rozwój korzeni.
Garść świeżych obierek ziemniaczanych zalej wodą (1 litr) i gotuj przez około 15 minut. Odstaw do wystygnięcia. Odcedź – do podlewania używaj samego wywaru.