Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozwój UTP: nowe kierunki, projekty i umowy międzynarodowe

Piotr Wiśniewski [email protected]
Rozwój UTP: nowe kierunki, projekty i umowy międzynarodowe
Rozwój UTP: nowe kierunki, projekty i umowy międzynarodowe Wikimedia Commons – repozytorium wolnych zas
Władze uniwersytetu zdradzają swoje plany na przyszłość oraz wskazują jego największego sukcesy w ostatnim czasie.

Uczelnia otrzymała dofinansowanie z Funduszu Norweskiego na dwa kierunki studiów, które zostaną uruchomione już w semestrze letnim. To inżynieria biomedyczna i com-puter-aided engineering. Zajęcia odbywać się będą w języku polskim, ale także w angielskim.
Dlaczego postawiono właśnie na te kierunki?

- Decyzja poprzedziły skrupulatne przygotowania i sprawdzanie potrzeb polskiego rynku pracy - tłumaczy JM profesor Antoni Bukaluk, rektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego.

- Ponadto w Bydgoszczy jest klaster branży IT z takimi firmami, jak Atos, które sugerowały nam, że utworzenie właśnie takiego kierunku byłoby bardzo pożądane - dodaje rektor.

- Kierunki te są nowatorskie - dodaje dr Mieczysław Naparty, rzecznik UTP.

- Mamy dobre rozeznanie na rynku pracy i wiemy, że właśnie ich absolwenci będą potrzebnymi specjalistami. Na razie na nowych kierunkach nie będzie studentów zagranicznych, ale spodziewamy się ich w najbliższej przyszłości - zapewnia.

Uniwersytet rozwija także swoją współpracę z przedsiębiorcami. W efekcie uczelnia będzie wykonawcą aż 47 voucherów badawczych. Łącznie otrzymały one dofinansowanie na około 2 mln zł. Wśród przedsiębiorców współpracujących w ten sposób z UTP dominują małe i średnie firm, ale w ich gronie prawdopodobnie znajdzie się także PESA.

Rektor uczelni wskazywał jeszcze inne jej sukcesy. Regionalne Centrum Innowacyjności przy UTP w lutym otrzymało od ministerstwa nauki status Inkubatora Przedsiębiorczości.
Uniwersytet podpisał także umowę z uniwersytetem w Ningbo (Chiny). Dzięki temu już w czerwcu na staże do Państwa Środka wyjadą pierwsi studenci.

Zobacz także: Zobacz marsjańskiego łazika, budowanego przez studentów UTP
Realizowana jest także umowa o współpracy z Uniwersytetem Tarleton w Teksasie. W jej ramach m.in. już w maju i wrześniu bydgoską uczelnie odwiedzą amerykańscy studenci i profesorowie.

Czy UTP planuje jakieś nowe duże inwestycje? Władze przyznają, że na razie nie. Jednak uczelnia chce przenosić swoje wydziały i jednostki do Fordonu, gdzie znajduje się campus uczelni. W pierwszej kolejności ma to być jej administracja wraz z rektoratem, mieszczące się obecnie przy ul. Kordeckiego.
- Przede wszystkim zależy nam na konsolidacji kampusu - wyjaśnia doktor Mieczysław Naparty.

- Potrzebne nam będzie jednak wsparcie finansowe. Nasza uczelnia nie jest bowiem w stanie zrobić wszystkiego tylko z własnych pieniędzy. Bardzo drogi w eksploatacji jest ponadto stary budynek Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej przy ul. Seminaryjnej. Dużych nakładów wymagają kolejne jego remonty i wymiany wysłużonych instalacji - dodaje rzecznik bydgoskiego uniwersytetu.

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska