https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rubaszne Perpetuum

Maria Wójcik
Próba "Perpetuum Mobile" w salach Collegium  Maius
Próba "Perpetuum Mobile" w salach Collegium Maius
O tym, że antyk i studia mu poświęcone nie muszą być śmiertelnie poważne przekonuje twórczość studenckiego teatru "PERPETUUM MOBILE" działającego od dwóch lat przy Katedrze Filologii Klasycznej na UMK w Toruniu.

     Opiekunem naukowym teatru jest prof. dr hab. Ireneusz Mikołajczyk, zaś opiekę artystyczną pełni znany aktor scen toruńskich Tadeusz Pelc. - Nasz teatr miał być i mamy nadzieję, że jest dla wszystkich, którzy mają smak literacki, poczucie humoru i lubią dobrą zabawę - wyjaśnia Barbara**Bibik, współtwórczyni "PERPETUUM MOBILE". Chcieliśmy pokazać, jak coś sprzed tylu lat jest śmieszne dzisiaj i to wcale w niewymuszony sposób.
     Teatr powstał w grudniu 2002 roku- wówczas zaczęły się prace nad Arystofanowską "Lizystratą"- komedią opowiadającą o tym, jak ateńskie kobiety próbowały ściągnąć z powrotem do domu wojujących mężów, odcinając ich od przyjemności seksualnych. W maju 2004 na Trzecim Międzyuczelnianym Przeglądzie Teatrów Studenckich Filologii Klasycznej w Gdańsku "PERPETUUM MOBILE" współczesną interpretacją obyczajowych "Osłów" Plauta zdobyło Bursztynową Kameę za najlepsze przedstawienie, a rola Pachnidła, w którą wcielił się Rafał Toczko, została uznana za najlepszą rolę męską.
     Swoje przedstawienia młodzi aktorzy dostosowują do współczesnego widza, rezygnując z tego, co było charakterystyczne dla antycznego teatru - masek, koturnów. - W naszym teatrze role żeńskie grają dziewczyny, co wygląda inaczej niż w teatrze antycznym, w którym grali tylko mężczyźni - wyjaśnia Barbara Bibik. Kostiumy, które projektuje
Magda Nowak**, nawiązują do antyku w sposób bardzo luźny, bo teatr "Perpetuum Mobile" w swoich podstawowych założeniach ma charakter przede wszystkim rozrywkowy i jest otwarty na każdego widza.
     

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska