Sygnał o zawaleniu części opuszczonego budynku pałacowo-mieszkalnego w Linowcu (gm. Lisewo)...
...strażacy otrzymali 5 sierpnia wieczorem. Jak ustalili na miejscu zawalił się drewniany strop budynku, a częściowo także dach wyłożony dachówką.
Strażacy przeszukali gruzowisko, prowadzili nawoływania i nasłuch, nie stwierdzili osób poszkodowanych na poziomie przyziemia.
Ratownicy zauważyli, że gruzy zasypały wejścia do piwnic. Aby sprawdzić, czy nikogo w nich nie ma wezwano specjalną strażacką grupę poszukiwawczo-ratowniczą z Chełmży.
Po przybyciu ekipy z Chełmży, ponownie przeszukano gruzowisko. Członkowie grupy poszukiwawczej dostali się na poziom piwnicy i przy pomocy kamery wskazali dwa miejsca, w których potencjalnie mogłyby przebywać osoby. Miejsca te odgruzowano i na szczęście nie znaleziono osób poszkodowanych.
O ile energia elektryczna była już odcięta od budynku, to pozostały przewody napowietrzne. Ich odcięcie nakazał przybyły na miejsce Powiatowy Inspektor Budowlany, bo w przypadku dalszego zawalania się budynku mogły one "pociągnąć" i przewrócić sąsiedni słup energetyczny,
O sytuacji powiadomiono także wójta gminy Lisewo, któremu po ogrodzeniu terenu taśmą ostrzegawczą, strażacy przekazali teren.
W akcji udział brały:
- trzy zastępy strażackie z jednostki zawodowej w Chełmnie,
- trzy z OSP Lisewo
- oraz poszukiwacze z JRG Chełmża.
Zdjęcia z miejsca zawalenia budynku pałacowo-mieszkalnego zobacz w galerii:
Runął strop i część dachu budynku pałacowo-mieszkalnego w po...
