Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszył nabór wniosków do programu „Dostępna przestrzeń publiczna”. Maląg: To odpowiedź na potrzeby w zakresie likwidacji barier

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Na realizację programu w latach 2023-2027 przeznaczone zostanie ok. 300 mln zł.
Na realizację programu w latach 2023-2027 przeznaczone zostanie ok. 300 mln zł. Karolina Misztal/Polska Press
Do 15 lipca 2023 roku można składać wnioski o dofinansowanie projektów poprawiających dostępność przestrzeni publicznej i usług dla osób z niepełnosprawnościami. W ramach programu można otrzymać do 80 proc. dofinansowania. – Program „Dostępna przestrzeń publiczna” to odpowiedź na potrzeby osób z niepełnosprawnościami w zakresie likwidacji barier – przekazała minister rodziny Marlena Maląg. Jak dodała, na realizację programu w latach 2023-2027 przeznaczone zostanie ok. 300 mln zł.

Spis treści

„Dostępna przestrzeń publiczna”. Co to za program?

– Nowy program „Dostępna przestrzeń publiczna” to odpowiedź na potrzeby osób z niepełnosprawnościami w zakresie likwidacji barier: architektonicznych, informacyjno-komunikacyjnych oraz technicznych w przestrzeni publicznej. To także środki na poprawę dostępności istniejących placów zabaw lub utworzenie nowych, bezpiecznych i przyjaznych dzieciom niepełnosprawnym – wyjaśnia minister Marlena Maląg.

Szefowa MRiPS dodała, że środki w ramach tego programu mogą otrzymać także podmioty medyczne świadczące opiekę ginekologiczną, by niepełnosprawne kobiety mogły bez barier korzystać z tego rodzaju opieki.

– Zachęcam do składania wniosków w ramach tego programu, na którego realizację w latach 2023-2027 przeznaczymy ok. 300 mln zł – zachęca.

Dla kogo dofinansowanie?

O dofinansowanie mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego, kościoły lub inne związki wyznaniowe, organizacje pozarządowe, podmioty lecznicze świadczące opiekę ginekologiczną, w tym opiekę prekoncepcyjną (opieka w okresie przed planowaną ciążą), opiekę podczas ciąży oraz po porodzie.

Program jest realizowany w czterech modułach:

  • Moduł A to likwidacja barier architektonicznych lub informacyjno-komunikacyjnych przez jednostki samorządu terytorialnego lub ich jednostki organizacyjne. Planowany budżet tego modułu to 50,6 mln zł.
  • Moduł B polega na likwidacji barier architektonicznych lub informacyjno-komunikacyjnych przez kościoły lub inne związki wyznaniowe oraz ich osoby prawne. Budżet tej części programu to 12 mln zł.
  • Moduł C zakłada utworzenie dostępnych lub poprawę dostępności placów zabaw przez jednostki samorządu terytorialnego lub ich jednostki organizacyjne, kościoły lub inne związki wyznaniowe oraz ich osoby prawne oraz organizacje pozarządowe. Na realizację tych zadań przeznaczono 10,6 mln zł.
  • Moduł D to likwidacja barier technicznych, informacyjno-komunikacyjnych oraz wyposażenie w technologie wspomagające i urządzenia umożliwiające skorzystanie przez osoby z niepełnosprawnością z usług świadczonych przez podmioty lecznicze. Moduł ten obejmuje możliwość skorzystania z opieki ginekologiczno-położniczej powszechnie dostępnej, z której osoby z niepełnosprawnościami nie mogą korzystać z uwagi na występujące bariery. Wysokość środków w tym module to 6,6 mln zł.

Program realizowany jest przez Państwowy Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Pytania w sprawie programu można kierować na adres [email protected] lub infolinię pod numerem 22 581 84 10 (wew. 4). Wnioski można składać wyłącznie w formie elektronicznej przez generator wniosków dostępny pod podanym adresem.

Sprawdź w co inwestować. Oto alternatywy, o których mogłeś nie mieć pojęcia

od 16 lat

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Ruszył nabór wniosków do programu „Dostępna przestrzeń publiczna”. Maląg: To odpowiedź na potrzeby w zakresie likwidacji barier - Portal i.pl

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska