Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyła odkrywka „Tomisławice”, choć wyrok sądu się jeszcze nie uprawomocnił

Redakcja
Pochodzi z niego 40 procent polskiej energii. Pierwszy urobek z „Tomisławic” trafi do elektrowni w 2011 roku. Odkrywka ruszyła, choć nadal toczą się boje prawne. Czy nasze jezioro jest bezpieczne?

Odkrywka „Tomisławice” leży w pobliżu Gopła. Przeciwko niej przeciwnicy słali protesty do polskiego rządu, a nawet do Komisji Europejskiej. Sprawa trafiła do Sądu Administracyjnego w Poznaniu, który niedawno stwierdził, że decyzja środowiskowa wójta gminy Wierzbinek, na podstawie której kopalnia „Konin” w Kleczewie SA otrzymała z resortu środowiska koncesję na wydobycie węgla w Tomisławicach, została wydana z naruszeniem prawa.

Wyrok usatysfakcjonował wrogów tej inwestycji, ale prace w Tomisławicach ruszyły pełną parą. - Musimy zrobić wszystko, aby zapobiec dalszej dewastacji Gopła. To też obowiązek nas, biologów - twierdzi prof. Lubormira Burhardt, hydrobiolog z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Chodzi o dopływ do jeziora z wyrobiska, ta woda zawiera dużo metali ciężkich.


Można kopać

Tymczasem na początku maja Jan Bury, wiceminister skarbu państwa, oficjalnie otworzył inwestycję w Tomisławicach. Minister jest przekonany, że również kolejne odkrywki okażą się bezpieczne dla środowiska.

Zdaniem Sławomira Mazurka, prezesa kopalni „Konin”, podczas budowy odkrywki dużo uwagi poświęcono wpływowi inwestycji na środowisko. Błędy prawne zostaną usunięte. - Nasz działalność górnicza nie stanowi zagrożenia dla otoczenia, zwłaszcza dla Gopła. Cały czas prowadzimy monitoring przyrodniczy - uważa prezes Mazurek.

Z drugiej strony jest Tadeusz Gawrysiak, burmistrz Kruszwicy, który uważa, że lej depresyjny może spowodować osuszenie wód powierzchniowych Gopła. -Wyrok sądu jeszcze się nie uprawomocnił. Również Komisja Europejska nie zajęła stanowiska. W tej sytuacji trudno zrozumieć decyzję o otwarciu wyrobiska z udziałem przedstawicieli rządu.


Kolejne odkrywki

Na zagospodarowanie czeka już kolejne złoże Mąkoszyn-Grochowiska, na pograniczu województw wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego (gminy Izbica Kujawska, Topólka), o zasobach 50 mln ton.

Pierwszy węgiel brunatny z odkrywki „Tomisławice” trafi do elektrowni w przyszłym roku. Eksploatacja tutejszych zasobów tego surowca, szacowana na 41 mln ton, potrwa do 2030 r.

(JAN SZCZUTKOWSKI)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska