...ciekawymi zabytkami i interesującą historią - mowa o Bratwinie, dziś szykuje się do obchodów 700 urodzin.
Dziś w południe w świetlicy w Bratwinie rozpocznie się uroczysta sesja wyjazdowa Rady Gminy Dragacz. Przyczyną tej odmiany są 700 urodziny wsi. Radni wybiorą komitet społeczny, odpowiedzialny za organizację i przebieg jubileuszowych uroczystości, planowanych na 8 września.
Zdolni aktorzy
Nieznana jest dokładna data powstania Bratwina. Wiadomo, że nastąpiło to w 1307 roku. Wówczas Bratwin był osadą rycerską - do 1466 roku, gdy wraz z zawarciem Traktatu Toruńskiego stał się wsią królewską, podległą Świeciu. Miasto miało tam swoją karczmę - do dziś stoi na nadwiślańskim wale. U jej podnóża znajdował się port. - Bratwin jest bardzo ciekawą wsią, nie tylko historycznie. Przez kilkanaście lat działał tam nasz dom kultury - podkreśla Jan Kalinowski, szef ośrodka kultury w Górnej Grupie. - Mieszka tam sporo utalentowanej młodzieży, działają znakomitym teatrzyku "Elizjon", utworzonym przez dzieci z Bratwina i kilka nieźle zachowanych chat, zbudowanych przez mennonitów. Przetrwały dzięki ludziom je zamieszkującym.
W ramach urodzin Bratwina, zawiśnie tablica je upamiętniająca. W świetlicy wiejskiej pojawią się też plansze z wycinkami starych dokumentów, map, i dawnymi zdjęciami z co- dziennego życia mieszkańców Bratwina. - Zależy nam na przypo- mnieniu pierwszych bratwinian, ludzi niezwykle pożytecznych, bo dla swej wsi zrobili dużo.np. wały przeciwpowodziowe - podkreśla Kalinowski.
Wspomnienie
Przypomnienie historii Bratwi-na jest ważnym elementem jubileuszu. Dziś - podczas sesji - zajmie się tym Maciej Prarat z Górnej Grupy, doktorant w Zakładzie Konserwatorstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. O nim i jego dziele - pracy na temat chat na Nizinie Sartowicko-Nowskiej - pisaliśmy w sobotniej "Pomorskiej". Maciej wkłada dużo serca w zachowanie i renowację ocalałych zabytków, w tym Brat-wina. - Ma szerokie pojęcie o nich - ocenia Jarosław Pająkowski, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego. - Może przyczynić się do ich renowacji.