Dożynki województwa kujawsko-pomorskiego: 25 sierpnia 2024 w Grudziądzu
W tym roku Grudziądz jest miejscem, w którym gospodarze z całego regionu dziękują za tegoroczne plony. Centrum wydarzeń są Błonia Nadwiślańskie, u stóp kompleksu zabytkowych grudziądzkich spichlerzy.
Przed laty w grudziądzkich spichlerzach składowane było ziarno. Od lat nie pełnią one już roli magazynów, jednak trudno o piękniejsze i bardziej związane z rolnictwem tło dla dzisiejszych dożynkowych uroczystości i zabaw.
Na Błoniach Nadwiślańskich w Grudziądzu, w kilkudziesięciu namiotach swoje stoiska mają powiaty z Kujaw i Pomorza, Koła Gospodyń Wiejskich, instytucje związane z rolnictwem. Wszędzie unosi się zapach pysznego, z sercem przyrządzanego swojskiego jadła.
W namiotach ulokowali się także rękodzielnicy z całego województwa.
Najmłodszych przyciąga wystawa sprzętu rolniczego. Obejrzeć na niej możemy przede wszystkim ciągniki. Są to współczesne potężne maszyny jak i zabytkowe pojazdy, których do pracy w polu nikt by już nie miał serca "zaganiać".
Nie tylko dzieciom szczególnie podobały się rolnicze sprzęty zabytkowe, ale też bardzo nowoczesny kombajn. - Z najdłuższym hederem, jaki widziałem w życiu! - dziwił się pan Bogumił, który od 28 lat mieszka w Grudziądzu. - Ale przybyłem tu z mazowieckiej wsi, mój tata był rolnikiem. Co rok bawiłem się na dożynkach i dzisiaj ożyło wiele pięknych wspomnień.
Liczba ozdób dożynkowych jest imponująca! Niektóre stoiska przekształciły się w wiejskie chaty. Większość kramów tonęła w kwiatach i ludowych dekoracjach. Kobiety nosiły na głowach wianki, zresztą na jednym ze stoisk można było upleść sobie wianek wedle własnego uznania.

Zachwyty słychać zewsząd: - Co za piękne miasto, co za wielkie wydarzenie! Jaka szeroka oferta, prawdziwa moc atrakcji!
Wielu uczestników szukało cienia w namiotach, gdzie delektowali się niezliczoną ilością przysmaków, oferowanych przez koła gospodyń wiejskich.
Pierwszą imprezą dożynek był rajd rowerowy, którego uczestnicy wystartowali z Błoni Nadwiślańskich. Tutaj też była meta tej imprezy.
Kujawsko-Pomorski Maraton Dożynkowy nad Wisłą w Grudziądzu
Od południa nad Wisłą w Grudziądzu trwa Kujawsko-Pomorski Maraton Dożynkowy. A w jego ramach:
kiermasz rękodzieła ludowego
pokazy Kół Gospodyń Wiejskich
przegląd kapel ludowych
prezentacje ginących zawodów
Impreza nad Wisłą w Grudziądzu trwać będzie do wieczora.
Finałem wydarzenia będzie koncert zespołu Enej zaplanowany na g. 19.
Uroczystości wojewódzkiego święta plonów w Grudziądzu
Oficjalną część dożynek rozpoczęła uroczysta msza św. w Bazylice Kolegiackiej, gdzie ks. Wiesław Śmigiel, biskup toruński, podziękował rolnikom, pszczelarzom i sadownikom za ciężką pracę.
Wyjątkowo barwny był dożynkowy korowód, który przeszedł ze świątyni na Błonia. Otwierała go orkiestra dęta, dalej: kapele ludowe, mażoretki, klauni na szczudłach i najważniejsi uczestnicy: rolnicy z kilkunastu sołectw, którzy dźwigali okazałe wieńce dożynkowe.
Ze sceny wybrzmiewała ludowa muzyka, były też przemowy.

- Polska wieś jest piękna. Nasza kujawsko-pomorska jest liczącym się w kraju producentem zbóż, rzepaku, buraków cukrowych, ziemniaków, warzyw, miodu i wielu innych pożytków. Co wiąże się z wysiłkiem ludzkich rąk - mówił Kazimierz Kurzyński, starosta dożynek wojewódzkich, gospodarz z Gołębiewa w gm. Radzyń Chełmiński. I dodawał: - Współczesne rolnictwo to nie tylko nowoczesne technologie, coraz lepsze, wydajniejsze maszyny, ale również wiele czynników wymagających specjalistycznej wiedzy ekonomicznej, informatycznej, prawniczej, marketingowej. Nasza polska wieś zawsze była skarbnicą wspaniałej kultury, tradycji, dzięki której przetrwaliśmy najtrudniejsze lata: zabory gdy nas wynaradawiano czy okupowano.
- Coraz większe wymogi, jakie stawia się rolnikom sprawiają, że wasz zawód staje się uniwersalny i wymaga coraz wyższych kwalifikacji. Chwała wam za to, że ta miłość do ojczystej ziemi jest silniejsza od przeciwności - mówił do gospodarzy Piotr Całbecki, marszałek województwa.
Także o dożynkach w Grudziądzu
- Wiem, że ta pomoc, którą organizuje się na poziomie krajowym, Unii Europejskiej często jest niedostosowana do realiów waszego życia. I to - wydaje mi się - jest też efektem tego iż nie zawsze z rolnikami, my ludzie władzy potrafimy czy chcemy rozmawiać. Sądzę, że powinniśmy dać solidne przyrzeczenie, my tu wszyscy: samorządowcy, strona rządowa, parlamentarzyści, również w Europie, że dołożymy wielkich starań, aby wsłuchać się w wasz głos - zapowiadał marszałek Całbecki. Dodawał: - Warto rozmawiać z rolnikami, wsłuchać się w ich głos i współtworzyć prawo, mechanizmy - chociażby wspólną politykę rolną, którą trzeba będzie w Parlamencie Europejskim przygotować, wdrożyć w życie w 2027 roku, bo ta, którą mamy wiemy, że zawodziła po wielokroć.
Ryszard Kierzek, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej: - Byłem zdziwiony, że w internecie pokazały się apele o zbojkotowanie dożynek w kraju. Powiem inaczej: w dobie internetu różne głupoty można wypisywać. Myślę, że tym, którzy rzucali to hasło, "odbiła się" rzeczywistość. To w dożynki dziękujemy Bogu za plony, to tutaj również spotykamy się z konsumentami naszych produktów. I wspaniale , że od jakiegoś czasu organizacja wojewódzkich dożynek odbywa się w dużych miastach regionu. Bo tak naprawdę to jest pokazanie kultury wsi mieszkańcom miasta.
- Tegoroczne plony były przeciętne. Jak to jest, że przy tych przeciętnych plonach satysfakcja ekonomiczna jest tak niska? Ceny, które są oferowane rolnikom za płody rolne, niestety, nie odzwierciedlają ich wartości ekonomicznej i nie pozwalają na to żeby rozwój gospodarstw w takim tempie jak sobie życzycie następował - zauważał Ryszard Bober, senator, przewodniczący senackiej komisji rolnictwa i rozwoju wsi.
Wszyscy życzyli sobie udanych plonów w kolejnym roku..
Starostami dożynek w Grudziądzu byli:
starostowie wojewódzcy: Maria i Kazimierz Kurzyńscy z Gołębiewa w gm. Radzyń Chełmiński
starostowie powiatowi: Magdalena Moryńska i Karol Rygier
starostowie miejscy: Bożena i Tadeusz Szyszkowscy
starostowie gminni: Małgorzata i Piotr Pawlikowscy
starostowie dożynek diecezjalnych: Małgorzata i Mariusz Rembezowie
starostowie z bractwa św. Izydora: Sylwia i Tomasz Kurzyńscy
starości ekologiczni: Justyna i Jerzy Mączyńscy
Na zakończenie uroczystości dożynkowych w Grudziądzu, ogłoszono, że gospodarzem wojewódzkich dożynek w przyszłym roku będzie Bydgoszcz.