Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rynek pracy w Kujawsko-Pomorskiem. Więcej bezrobotnych w wieku 25-34 lata niż 50 plus

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Największą grupę zarejestrowanych bezrobotnych w regionie stanowią osoby w wieku 25-34 lata. To za sprawą bezrobotnych matek.
Największą grupę zarejestrowanych bezrobotnych w regionie stanowią osoby w wieku 25-34 lata. To za sprawą bezrobotnych matek. Grzegorz Jakubowski
Największą grupę bezrobotnych długo stanowili ci w wieku 50 plus. Teraz najwięcej zarejestrowanych w pośredniakach z regionu to ci od 25 do 34 lat. Bezrobotne matki tu dominują.

Zobacz wideo: 500 plus. Od lutego 2022 nowy nabór - wnioski tylko online

od 16 lat

Im człowiek starszy, tym trudniej znaleźć mu pracę. Taki pogląd panuje od lat. Pośredniaki, także od lat, prowadzą specjalne programy pomocy dla osób w wieku 50 plus. Bezrobotni, którzy przekroczyli 50-tkę, są bowiem zaliczani do grupy znajdującej się w szczególnie trudnej sytuacji. Ta sytuacja jednak się zmieniła. Największe grono bezrobotnych w regionie stanowią osoby w wieku 25-34 lata.

Wiek mobilności zawodowej

- W końcu grudnia 2021 roku 26,5 procent bezrobotnych (16404 osoby) w naszym województwie było pomiędzy 25. a 34. rokiem życia - informuje Maciej Smolarek, rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu. - W Polsce odsetek był podobny i wyniósł 25,8 proc. Jest to wiek najwyższej mobilności zawodowej, ale też czas podejmowania decyzji o zakładaniu rodziny. Zdecydowana większość tej grupy to kobiety – 71,4 proc.

Wiele bezrobotnych pań to matki, które pracy nie mają z własnego wyboru. Rejestrują się w PUP nie dla znalezienia oferty, lecz dla ubezpieczenia. Mówi się, że program „500 plus” zniechęcił kobiety do pracy. Wiele pań mogłoby podjąć pracę, ale przekonują, że nie opłaca im się zatrudniać za najniższą krajową. Tego zdania są często matki wielodzietne. Wolą zajmować się dziećmi w domu, otrzymywać zasiłki z opieki społecznej oraz wspomniane „500 plus”. Są jednocześnie zarejestrowane w pośredniakach, więc za ich sprawą właśnie ta grupa bezrobotnych jest najliczniejsza.

Już wcześniej Instytut Badań Strukturalnych sprawdził, jak świadczenie „500 plus” wpływa na sytuację zawodową Polek. - Analizowaliśmy zachowania pań, które korzystają z programu i tych, które nie korzystają. Przed 2016 rokiem, czyli gdy świadczenia jeszcze nie wypłacano, kobiety na rynku pracy zachowywały się podobnie, niezależnie od tego, czy miały dzieci, czy nie. Po wprowadzeniu „500 plus”, zmalał wskaźnik aktywności zawodowej matek.

Inne przyczyny bezrobocia wśród młodych kobiet także istnieją, chociażby patriarchat. W Konfederacji Lewiatan mówią o postrzeganiu roli kobiet jako zobowiązanych do opieki nad dziećmi. - Kolejną przyczyną jest gorsza sytuacja ekonomiczna kobiet, objawiająca się otrzymywaniem niższego wynagrodzenia przez kobiety niż przez mężczyzn za tę samą pracę - wskazuje Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny w Lewiatanie.

Cel pracujących

Rzecznik WUP wspomina, że młodzi mają inne podejście do pracy w porównaniu z osobami urodzonymi przed rokiem 1980. - Osoby urodzone w połowie lat 80-tych i 90-tych inaczej postrzegają funkcję pracy zawodowej, która nie jest już celem samym w sobie - dodaje Smolarek. - Osoby te mają zwykle wysokie wymagania co do zatrudnienia. Praca stanowi dla nich narzędzie realizacji innych planów, np. podróży, poznawania ludzi. Sporą uwagę przywiązują do życia prywatnego, oczekując swobody i elastycznego czasu pracy.

Nie w całym województwie najwięcej bezrobotnych to ci w wieku około 30 lat. W Bydgoszczy przykładowo najwięcej zarejestrowanych ma 35-44 lata. W tym przedziale 6 na 10 osób to panie.

Stopa bezrobocia w Polsce i... dla Polski

Stopa bezrobocia w województwie kujawsko-pomorskim za grudzień wyniosła 7,7 proc. (na 16 województw, nasze zajmuje 3. miejsce w rankingu regionów o największej stopie bezrobocia). Na tle Unii Europejskiej jesteśmy jednym z państw, znajdujących się w czołówce o najniższym bezrobociu. Wyprzedzają nas jedynie Czechy. To dane Eurostatu. Tyle, że wg niego wskaźnik ten dla Polski wynosi 2,9 proc., natomiast z danych powiatowych urzędów pracy w kraju wynika, iż Polska ma 5,4-procentowe bezrobocie. Metodyka badań jest inna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska