Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rynek sztuki dał zarobić

nadesłane; tik
Rynek sztuki w 2011 roku mimo kryzysu generował zyski
Rynek sztuki w 2011 roku mimo kryzysu generował zyski sxc
Rynek sztuki rozwija się mimo kryzysu. W zeszłym roku, ustanowiono nowy rekord obrotów na rynku aukcyjnym wysokości 11,5 mld dolarów.

Ponad połowa tej kwoty została wygenerowana przez sztukę nowoczesną.

W 2011 r. sztuka nowoczesna była największym i najszybciej rozwijającym się segmentem rynku sztuki. Był to też najlepszy dla niej rok w całej dekadzie. W jego trakcie nastąpił wzrost sprzedaży sztuki nowoczesnej o 291 milionów dolarów. W tym samym czasie sprzedaż prac starych mistrzów wzrosła o 124 miliony dolarów, a sztuki z XIX w. o 43 mln dolarów. Łączne obroty sztuką nowoczesną sięgnęły w 2011 r. poziomu 6,1 mld dolarów, co stanowi już 52,4 proc. światowego rynku sztuki - wynika z danych Art Price.

– Ten segment ryku w ciągu ostatnich 10 lat rozwija się szczególnie dynamicznie - potwierdza Oliver Shuttleworth z firmy doradczej Fine Art Brokers.

Duży udział w tym wzroście mieli nabywcy z Chin, którzy odpowiadają za ponad 40 procent obrotów na rynku sztuki nowoczesnej. 

Wśród dziesięciu artystów generujących najwyższe obroty na aukcjach w 2011 roku na pierwszym i drugim miejscu znaleźli się twórcy właśnie z Chin. Zdetronizowali oni takie ikony świata sztuki, jak Andy Warhol i Pablo Picasso.

Jednak nie tylko chińscy mistrzowie przeżywają obecnie dobre chwile. Indeksy przygotowywane przez Mei Moses  odnotowały duży wzrost zainteresowania sztuką nowoczesną w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.  W pierwszej połowie 2011 r. indeks sztuki nowoczesnej w Londynie wzrósł o 22,6 proc., a w Nowym Jorku 7,8 proc. Najlepsze rezultaty na aukcjach osiągnęły prace takich mistrzów, jak Pablo Picasso, Gustav Klimt, Egon Schiele, Claude Monet, Maurice de Vlaminck czy Salvador Dali.

Rosnącym zainteresowaniem cieszy się również sztuka powojenna i współczesna.

- Niezmiennie znikomy na aukcyjnym rynku sztuki pozostaje natomiast udział prac wykonanych przez kobiety - zauważa Piotr Suchodolski z Wealth Solutions. - Wystarczy spojrzeć na rekordy cenowe w tym segmencie. Najdroższym dziełem wykonanym przez artystkę wciąż pozostaje Les Fleurs Natalii Goncharovej, za które zapłacono 9,6 milionów dolarów, a więc ponad 12 razy mniej niż za Krzyk Edwarda Muncha. Przepaść widać też w rankingu najdroższych prac wykonanych przez kobiety, przygotowywanym przez Art Price. Znajdują się w nim wyłącznie dzieła sprzedane za więcej niż 4 mln dolarów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska