Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rypin, Wąpielsk i powiat golubsko-dobrzyński - są darmowe szczepienia przeciwko pneumokokom

Karolina Rokitnicka
Małgorzata Pawłowska z SP ZOZ Rypin, burmistrz Paweł Grzybowski i koordynatorka akcji Wanda Królikowskapodczas spotkania dotyczącego wcześniejszej edycji szczepień
Małgorzata Pawłowska z SP ZOZ Rypin, burmistrz Paweł Grzybowski i koordynatorka akcji Wanda Królikowskapodczas spotkania dotyczącego wcześniejszej edycji szczepień UM
Rypin i gmina Wąpielsk – to samorządy z naszego powiatu, które finansują szczepienia przeciwko pneumokokom dla dzieci. Powiat golubsko-dobrzyński funduje szczepionki seniorom.

- Trwają marszałkowskie programy profilaktyki zakażeń pneumokokowych skierowane do dzieci i seniorów. Do końca roku wybrane podmioty medyczne zaszczepią przeciw tym groźnym drobnoustrojom ponad 2,5 tysiąca maluchów w trzecim roku życia oraz ponad tysiąc osób w wieku 65 plus. Urząd Marszałkowski uruchomił telefon, pod którym można uzyskać informację o miejscach prowadzenia szczepień: 56 652 18 17 – informuje rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu Beata Krzemińska.

Darmowa ochrona
Choć pneumokoki to groźne bakterie, które mogą wywołać m.in. zapalenie płuc, zapalenie opon rdzeniowo-mózgowych, zapalenie stawów, czy sepsę, to wiele osób nie decyduje się na szczepienie. Często barierą jest cena – jedna dawka kosztuje około 300 zł. Dzięki wojewódzkim programom jest możliwość bezpłatnych szczepień w postaci zastrzyku domięśniowego.

Do profilaktycznych programów zostały zaproszone wszystkie samorządy w województwie. Założenie jest takie, że będą one płaciły połowę kosztów szczepień, drugą część (około 430 tys. zł) pokryje województwo. Szczepienia dla dzieci finansować będą 32 samorządy w województwie. Wśród nich są dwa z naszego terenu. W Rypinie , który realizuje program już po raz 4, na szczepienia zaproszonych zostanie 100 dzieci, w gminie Wąpielsk – 64. Zaproszenia trafią do osób nieobjętych obowiązkowym szczepieniem wpisanym na ministerialną listę 1 stycznia 2017 roku i dotyczącym nowonarodzonych dzieci. Maluchy muszą być mieszkańcami miast i gmin, które uczestniczą w programie. Miasto już wybrało realizatora szczepień – miejscowy szpital.

- Profilaktyka to wciąż jedno z najsłabszych ogniw w systemie publicznej służby zdrowia. Tymi programami odpowiadamy na oczekiwania społeczne – uważa marszałek Piotr Całbecki.

Dla osób starszych
Program szczepień dla dorosłych ma kosztować około 400 tys. zł. Tu także kosztami dzielą się po równo gminy/powiaty i województwo. Do inicjatywy przystąpiło 18 samorządów. Wśród nich jest powiat golubsko-dobrzyński. Szczepienia ma realizować szpital w Golubiu-Dobrzyniu. W województwie skorzysta z nich 1126 osób w wieku powyżej 65 roku życia, które nie były szczepione przeciwko pneumokokom i należą do grupy ryzyka, czyli leczą się z powodu przewlekłego nieżytu oskrzeli i dychawicy oskrzelowej.

Ważna ochrona
- Nabór osób do szczepień przeprowadzają wybrane w drodze konkursu placówki medyczne we współpracy z gminami. Wyłoniliśmy większość realizatorów, którzy rozpoczynają już szczepienia – dodaje Beata Krzemińska.
Programy są koordynowane przez Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. T. Browicza w Bydgoszczy. Ich celem jest zapobieganie inwazyjnej chorobie pneumokokowej oraz poprawa stanu zdrowia dzieci i seniorów poprzez przeprowadzenie szczepień przeciwko zakażeniom.

Jak zabezpieczyć się przed udarem słonecznym, jak reagować na udar cieplny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska