Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rypińska biblioteka pokonuje bariery. Akcja w szczytnym celu

Tomasz Błaszkiewicz
Tomasz Błaszkiewicz
MPBP
W poniedziałek 9 września rypińska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję „Narodowego Czytania”. Książnica zaprosiła do współpracy samorządowców i Środowiskowy Dom Samopomocy w Rypinie.

Gospodarze ŚDS-u, pracownicy biblioteki oraz zaproszeni goście czytali „Nowele polskie” z listy zaproponowanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

– Co roku bierzemy udział w ogólnopolskiej akcji, ale tym razem postanowiliśmy urozmaicić program i dać szansę osobom niepełnosprawnym – tłumaczy Iwona Wojdyło z Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rypinie. – Jak zawsze mogliśmy liczyć na gości m.in. radnych, którzy wspólnie z podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocy czytali dzieła Marii Konopnickiej.

We wspólne czytanie włączyli się m.in. przewodniczący rady miasta Sławomir Malinowski, radne: Barbara Górecka i Alicja Federowicz oraz członek zarządu powiatu Paweł Sobierajski.

– Jestem pod wrażeniem zaangażowania pracowników biblioteki i dyrektora Taczyńskiego – opowiada Sobierajski. – Biorę udział we wspólnym czytaniu od kilku lat i cieszę się, że zawsze ta akcja odbywa się w nietypowy sposób. To znaczy, zmieniają się miejsca oraz grono. To bardzo dobrze, że w tym roku mogliśmy wysłuchać podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy. Spisali się znakomicie.

Otwarta biblioteka

Rypińska książnica już od wielu lat współpracuje z niepełnosprawnymi.

– Dla nas to tacy sami czytelnicy jak pozostali – zwraca uwagę Iwona Wojdyło. – Przynajmniej raz w miesiącu podopieczni ŚDS-u przychodzą do biblioteki razem z opiekunami. Książki są dla nich czymś naturalnym, bo ośrodek prowadzi m.in. biblioterapię.

Bliższą współpracę udało się nawiązać przy okazji projektu „Równać szanse”, realizowanego przez książnicę i młodzież z Zespołu Szkół nr 1 w Rypinie.

– Pamiętam, że dla uczniów była to cenna lekcja życia – wspomina Iwona Wojdyła, wówczas koordynatorka projektu. – Nauczyli się współpracować z niepełnosprawnymi, zdobyli różnego rodzaju umiejętności, ale i zbudowali przyjaźnie. Finałem tego przedsięwzięcia był występ teatralny. Nie brakowało też wycieczek m.in. do teatru.

Teraz bibliotekę i podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy połączyła klasyczna literatura.

Kilkuletnia tradycja

Akcja pod hasłem „Narodowe Czytanie” jest organizowana przez prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku cała Polska czytała dzieła Aleksandra Fredry, a podczas kolejnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. Rok później główną lekturą było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

W ubiegłym roku akcja miała wyjątkowy charakter. W związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości para prezydencka zaprosiła do lektury „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska