Gospodarze ŚDS-u, pracownicy biblioteki oraz zaproszeni goście czytali „Nowele polskie” z listy zaproponowanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.
– Co roku bierzemy udział w ogólnopolskiej akcji, ale tym razem postanowiliśmy urozmaicić program i dać szansę osobom niepełnosprawnym – tłumaczy Iwona Wojdyło z Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rypinie. – Jak zawsze mogliśmy liczyć na gości m.in. radnych, którzy wspólnie z podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocy czytali dzieła Marii Konopnickiej.
We wspólne czytanie włączyli się m.in. przewodniczący rady miasta Sławomir Malinowski, radne: Barbara Górecka i Alicja Federowicz oraz członek zarządu powiatu Paweł Sobierajski.
– Jestem pod wrażeniem zaangażowania pracowników biblioteki i dyrektora Taczyńskiego – opowiada Sobierajski. – Biorę udział we wspólnym czytaniu od kilku lat i cieszę się, że zawsze ta akcja odbywa się w nietypowy sposób. To znaczy, zmieniają się miejsca oraz grono. To bardzo dobrze, że w tym roku mogliśmy wysłuchać podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy. Spisali się znakomicie.
Otwarta biblioteka
Rypińska książnica już od wielu lat współpracuje z niepełnosprawnymi.
– Dla nas to tacy sami czytelnicy jak pozostali – zwraca uwagę Iwona Wojdyło. – Przynajmniej raz w miesiącu podopieczni ŚDS-u przychodzą do biblioteki razem z opiekunami. Książki są dla nich czymś naturalnym, bo ośrodek prowadzi m.in. biblioterapię.
Bliższą współpracę udało się nawiązać przy okazji projektu „Równać szanse”, realizowanego przez książnicę i młodzież z Zespołu Szkół nr 1 w Rypinie.
– Pamiętam, że dla uczniów była to cenna lekcja życia – wspomina Iwona Wojdyła, wówczas koordynatorka projektu. – Nauczyli się współpracować z niepełnosprawnymi, zdobyli różnego rodzaju umiejętności, ale i zbudowali przyjaźnie. Finałem tego przedsięwzięcia był występ teatralny. Nie brakowało też wycieczek m.in. do teatru.
Teraz bibliotekę i podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy połączyła klasyczna literatura.
Kilkuletnia tradycja
Akcja pod hasłem „Narodowe Czytanie” jest organizowana przez prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku cała Polska czytała dzieła Aleksandra Fredry, a podczas kolejnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. Rok później główną lekturą było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.
W ubiegłym roku akcja miała wyjątkowy charakter. W związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości para prezydencka zaprosiła do lektury „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.
