Co wynika z policyjnych statystyk ? Czy odnotowujecie wzrost przestępczości?
Nie ma znacznego wzrostu przestępczości. Jest jednak więcej kradzieży z włamaniem. W roku ubiegłym odnotowaliśmy ich o dwadzieścia jeden mniej. Ponadto było też czternaście rozbojów, ale bez użycia narzędzi. Jest również nieznaczny wzrost zdarzeń drogowych. Tu główną przyczyną jest jednak prędkość, niezachowanie bezpiecznej odległości i nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu. Na drogach w powiecie zginęły cztery osoby, to o jedną więcej niż w roku ubiegłym. W tym roku zatrzymaliśmy trzydzieści dwie osoby posiadające narkotyki, w ubiegłym było ich jedenaście. Aż trzynaście osób to nieletni. Ponadto policjanci zatrzymali więcej praw jazdy. To jednak pokazuje, że podwyższone słupki w statystykach nie wskazują tylko na wzrost przestępczości, ale także na pracę policjantów. Wykrywalność jest nieco niższa niż w roku ubiegłym.
Jednak mieszkańcy, jak mówią, nie czują się bezpiecznie. Wzrosła liczba rozbojów i kradzieży. Czym to może być spowodowane?
W powiecie lipnowskim jest duże bezrobocie i większość tych przestępstw spowodowana jest ubóstwem i chęcią łatwego zysku. Teren powiatu jest bardzo rozległy. Oprócz komendy w Lipnie, są również posterunki w Skępem, Dobrzyniu nad Wisłą, Kikole i Tłuchowie. Po reformie zlikwidowano trzy inne posterunki. Wiadomo, że policjanci muszą szybko dotrzeć na miejsce zdarzenie. Zmniejszenie ilości posterunków, może mieć wpływ na brak poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców. Mogą uważać, że na czas nie dotrzemy na miejsce zdarzenia. Nic bardziej mylnego. Czas reakcji na terenie miasta to maksymalnie siedem minut.
Jak policja chce zwiększyć poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców?
Nad bezpieczeństwem mieszkańców pracuje stu dwudziestu czterech policjantów. W Lipnie zwiększyliśmy ilość patroli. Z budżetu miasta otrzymaliśmy na służby ponadnormatywne trzydzieści cztery tysiące złotych. Służby te są systematycznie realizowane. Policjanci przeprowadzają szereg rozmaitych akcji prewencyjnych, głównie wśród dzieci i młodzieży. W tym roku zorganizujemy jeszcze dwie debaty z mieszkańcami. Jedna z nich poświęcona będzie niechronionym uczestnikom ruchu drogowego i obowiązkowym odblaskom. Chcemy uświadomić mieszkańcom, że kamizelka czy odblask za kilka złotych, może uratować życie. Ponadto chcemy zwrócić uwagę mieszkańców powiatu na wzajemną pomoc. Oko sąsiada na naszą własność często jest lepszym środkiem bezpieczeństwa niż najnowsze alarmy. Stawiamy również na zatrzymanie dealerów narkotyków, nie tylko na osoby je posiadające. Stosujemy także natychmiastową izolację sprawców przemocy w rodzinie. Agresor osadzony jest w policyjnym areszcie a następnie ubiegamy się o tymczasowe zatrzymanie.
A bezpieczeństwo na drogach?
Trzynastu funkcjonariuszy ruchu drogowego posiada dobry sprzęt. Mamy motocykle, ręczne mierniki prędkości, radiowozy z wideorejestratorami. Tu jednak sami kierowcy muszą być bardziej rozważni.