Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Są wolne miejsca na leczenie uzdrowiskowe w marcu 2020 roku. Jak skorzystać? Sprawdź!

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
123RF
To informacja dla osób oczekujących w kolejce, którym minęło już 18 miesięcy od zakończenia leczenia uzdrowiskowego. Wolne miejsca są na turnusy w marcu 2020 roku.

Pacjenci, którzy oczekują w kolejce na leczenie uzdrowiskowe i u których minęło już 18 miesięcy od zakończenia ostatniego leczenia mogą zgłaszać się do K-P OW NFZ, aby skorzystać z tzw. zwrotów.

- Są jeszcze wolne miejsca na leczenie w marcu 2020 roku - mówi Barbara Nawrocka, rzecznik Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy.

Osoby zainteresowane proszone są o kontakt telefoniczny pod nr 52 325 29 25.

Przypomnijmy, że 19 lipca 2019 roku weszła w życie nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową. Dopiero po roku od zakończenia leczenia uzdrowiskowego kuracjusz może ponownie starać się o skierowanie do sanatorium. Ten przepis nie ma zastosowania do dzieci oraz do osób dorosłych kierowanych do szpitali i ambulatoriów uzdrowiskowych.

Jakie jeszcze zmiany obowiązują kuracjuszy od kilku miesięcy?

M.in. zniesiono obowiązek weryfikacji skierowań na leczenie albo rehabilitację uzdrowiskową po upływie 18 miesięcy od dnia ich wystawienia. W praktyce weryfikacja nie uwzględnia aktualnego stanu zdrowia pacjenta, a w szczególności powstałych od czasu wystawienia skierowania przeciwwskazań do leczenia uzdrowiskowego. Dlatego też nie trzeba u lekarza potwierdzać skierowania na leczenie.

Wprowadzono natomiast obowiązek przekazania skierowania do oddziału wojewódzkiego NFZ w ciągu 30 dni od dnia jego wystawienia celem potwierdzenia skierowania. Jeśli ten termin upłynie, skierowanie traci ważność.

- Zmienił się również załącznik do rozporządzenia stanowiący wzór skierowania. Zniesiono obowiązek umieszczania pieczątek, poszerzono liczbę wierszy dotyczących wywiadu lekarskiego. Poza tym ograniczono obowiązek wykonywania badania RTG jedynie do sytuacji medycznie uzasadnionych oraz dodano pozycję dotyczącą ewentualnego przebytego leczenia onkologicznego. Te przepisy nie dotyczą szpitala uzdrowiskowego, ambulatoryjnego leczenia uzdrowiskowego i leczenia uzdrowiskowego dzieci. I jeszcze jedna ważna zmiana: lekarz ubezpieczenia zdrowotnego nie podaje w skierowaniu miejsca, w które pacjent powinien być wysłany (np. w góry czy nad morze, o co wnioskuje większość kuracjuszy). O tym, gdzie ostatecznie pacjent będzie leczony, decyduje lekarz specjalista zatrudniony w NFZ.

Leczenie w sanatorium uzdrowiskowym trwa 21 dni. Pobyt dziecka jest bezpłatny. Natomiast pobyt osoby dorosłej jest częściowo odpłatny.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska