
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy przeprowadził w 2018 roku na terenie województwa kujawsko-pomorskiego kontrole upraw pod kątem obecności GMO. Sprawdzano materiał siewny, plantacje nasienne i plantacje produkcyjne.

- Materiał siewny sprawdzany był przez kontrole dokumentacji towarzyszącej jego obrotowi oraz badania laboratoryjne prób pobranych z poszczególnych partii. Próby pobrane zostały dla gatunków: kukurydza, rzepak jary i ozimy oraz soja - przekazuje Marcin Wroński, Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
W woj. kujawsko-pomorskim pobrano 12 prób kukurydzy, 13 prób rzepaku oraz 1 próbę soi. Badania w Centralnym Laboratorium GIORIN w Toruniu nie wykazały modyfikacji genetycznych w badanym materiale siewnym.

Materiał roślinny pochodzący z upraw sprawdzany był u podmiotów prowadzących plantacje produkcyjne/ towarowe. W 2018 r. pracownicy Inspektoratu przeprowadzili 414 kontroli stosowania materiału siewnego kukurydzy. Podczas kontroli pobrano i przesłano do Centralnego Laboratorium w Toruniu 40 próbek materiału roślinnego. Próbki były pobierane w przypadkach stwierdzenia niekompletnych dokumentów zakupu materiału siewnego lub ich braku. W wyniku badań laboratoryjnych nie stwierdzono modyfikacji genetycznych.

Inspektorzy wyposażeni w polowe paski testowe ELISA, wykonali 234 testy. Wszystkie dały wynik negatywny. W wyniku kontroli i badań laboratoryjnych nie stwierdzono na terenie woj. kujawsko-pomorskiego stosowania materiału siewnego zmodyfikowanej genetycznie kukurydzy MON810.