Prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi wynosi około 10 procent – oznacza to, że zachoruje 1 na 10 kobiet. Jest ono większe u pań obciążonych genetycznie ryzykiem powstania takiego nowotworu. U nich zmiany mogą też rozwinąć się wcześniej.
Chronić się i wcześnie badać powinny zwłaszcza kobiety, które miały w swojej rodzinie kogoś chorego na raka piersi, jajnika, prostaty
lub trzustki, szczególnie jeśli chorobę zdiagnozowano przez 50. rokiem życia.
Samobadanie piersi – kiedy i gdzie wykonywać?
Samobadanie piersi najlepiej wykonywać raz w miesiącu, zawsze w tym samym dniu od rozpoczęcia miesiączki. Dobry moment przypada między 6. a 9. dniem cyklu. Badanie powinno się rozpocząć od oględzin piersi przed lustrem. Następnie należy kontynuować je pod prysznicem, gdzie namydlenie skóry ułatwia wyczucie ewentualnych zmian w piersiach. Badanie można przeprowadzić także w pozycji leżącej, choć najlepiej przeprowadzić wszystkie trzy etapy kontroli. Zajmą niewiele czasu, a mogą uratować ci życie!
Jakie ruchy wykonywać przy samobadaniu piersi?
Im więcej rodzajów ruchów uwzględnisz przy każdym badaniu, tym bardziej będzie ono dokładne.
RUCHY KOLISTE
– naciskając trzema środkowymi palcami zataczaj wokół piersi koncentryczne, coraz drobniejsze spiralne kręgi zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara, zaczynając od obojczyka i kierując się do brodawki.
RUCHY PROMIENISTE
− podziel w wyobraźni swoją pierś tak jak tarczę zegara i zataczaj niewielkie koła trzema środkowymi palcami, przesuwając je w kierunku od brodawki do obwodu piersi kolejno w stronę godziny dwunastej, a następnie pierwszej, drugiej itd. W ten sposób zbadaj całą pierś.
RUCHY W GÓRĘ I W DÓŁ
− podziel w wyobraźni swoją pierś na pionowe paski i badaj je trzema środkowymi palcami, przesuwając je na przemian w górę i w dół i zataczając jednocześnie małe koła.
Guzki, zgrubienia w piersiach, zmiany kształtu – na co zwrócić uwagę?
Regularne samobadanie piersi pozwala szybko dostrzec ewentualne zmiany. Mając w pamięci wygląd i strukturę będziesz mogła zauważyć wszelkie odstępstwa od normy, a dzięki temu w odpowiednim czasie wykonać badanie lekarskie, by zweryfikować swoje obserwacje. Podczas samobadania zwróć uwagę na następujące sygnały ostrzegawcze:
- zmiana kształtu lub wielkości jednej z piersi,
- powiększony węzeł chłonny,
- zaczerwienienie, zmiana koloru lub grubości skóry na jednej z piersi,
- zmiana w położeniu lub kształcie brodawki sutkowej,
- zmiana struktury jednej z piersi, a zwłaszcza zmarszczenia, dołki i zaciągnięcia skóry,
- wyciek wydzieliny lub krwi z sutka,
- ból w piersi lub pod pachą,
- bardziej widoczne żyły na piersi,
- obecność w piersi guzka lub zgrubienia,
- zmiana w wyglądzie brodawki, np. zaczerwienienie, łuszczenie się naskórka, owrzodzenie, świąd, pieczenie, strupki, wciągnięcie sutka,
- obrzęk ramienia
Mammografia czy USG − jakie badanie dla kogo?
Jeśli znalazłaś w piersiach jakiekolwiek zmiany – albo gdy przypada czas na lekarskie badanie kontrolne – wykonaj USG piersi albo mammografię. Badanie ultrasonograficzne to nieinwazyjne badanie z wykorzystaniem ultradźwięków, które pozwala wykryć
guzki o wielkości ok. 3-5 mm. Jest ono przydatne zwłaszcza w przypadku piersi o gęstej strukturze i budowie gruczołowo-włóknistej oraz zalecane kobietom w wieku 20-30 lat co dwa lata, a później – co roku. Tak jak samobadanie piersi, również USG powinno być wykonywane na początku cyklu, najlepiej między 7. a 10. jego dniem.
Mammografia to prześwietlenie piersi za pomocą promieni rentgenowskich, które pozwala na znalezienie nieprawidłowości, zanim będzie je można wyczuć lub zobaczyć. Badanie to zaleca się kobietom w wieku 50-69 lat co 2 lata i najlepiej do 10. dnia cyklu. W Europie wykonywanie go przez młodsze osoby uznano za nieuzasadnione w związku z gęstą budową piersi i rzadszym występowaniem raka, zwłaszcza że promienie RTG nie są obojętne dla organizmu.
Poznaj bohaterki akcji Siła KobieTY i dowiedz się więcej o profilaktyce zdrowotnej nowotworów.
Zobacz wystawę zdjęć 12 walecznych kobiet, które usłyszały diagnozę "nowotwór" i nie zamierzają się poddawać!
WYSTAWĘ ZDJĘĆ OBEJRZEĆ MOŻNA:
• w TORUNIU - w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego w dniach 6-26 października
• we WŁOCŁAWKU – Centrum Handlowe Wzorcownia w dniach 6-10 października
• w GRUDZIĄDZU – Galeria Grudziądzka w dniach 6-12 października
• w INOWROCŁAWIU – Galeria Solna w dniach 13-20 października
• w TORUNIU – Toruń Plaza w dniach 13-20 października
• w BYDGOSZCZY – Centrum Handlowe Focus w dniach 21-27 października
[b]Dodatkowo klikając poniżej obejrzysz galerię zdjęć online
Wysłuchasz tam również podcastów – rozmów z naszymi bohaterkami o ich drodze do zdrowia
