Na leczenie w sanatorium mogą być kierowani jedynie pacjenci wystarczająco sprawni, by odbyć podróż do uzdrowiska, samodzielni, zdolni do samoobsługi i korzystania z zabiegów leczniczych. Z leczenia uzdrowiskowego są wykluczone osoby w aktywnej chorobie onkologicznej.
Koniecznie przeczytaj:Nawet za to kuracjusz musi zapłacić w sanatorium. Takie dodatkowe opłaty obowiązują w uzdrowisku w 2023 roku
Od stycznia 2023 roku weszła w życie zmiana, która uprościła proces zorganizowania wyjazdu na turnus. Kuracjusze nie muszą już wysyłać skierowań wystawionych przez lekarzy do oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Zastąpiły je dokumenty wystawione elektronicznie.
Resort zdrowia szykuje się też do rozszerzenia wachlarza możliwości dla kuracjuszy. Od 2024 r. sami mają wybrać sanatorium, w którym będą dochodzić do zdrowia
Zakres leczenia uzdrowiskowego (np. szpital uzdrowiskowy, sanatorium uzdrowiskowe) określa zatrudniony w NFZ lekarz specjalista balneologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej po dokonaniu oceny skierowania pod względem celowości leczenia uzdrowiskowego. Taka ocena obejmuje:
- wskazanie,
- przeciwwskazaniu lub brak wskazań do leczenia,
- kierunek leczniczy uzdrowiska zgodny z głównym profilem leczenia (np. reumatologia, kardiologia itd.)
- rejon (nadmorski, nizinny, podgórski, górski)
Oni skorzystają z wyjazdu do sanatorium bezpłatnie
W poniższej galerii zobaczcie, kto może pojechać do sanatorium na NFZ: