Inspektor Sanitarny ostrzega przed wodą pochodzącą z fontanny. Woda ta nie jest przeznaczona ani do picia ani do kąpieli.
- Wykorzystywanie fontann z otwartymi zbiornikami jako basenów czy brodzików nie powinno mieć miejsca, ponieważ woda z tego typu urządzenia nie jest uzdatniana i dezynfekowana, a jakość jej nie podlega systematycznej kontroli - ostrzega Państwowy Wojewódzki Inspektorat Sanitarny w Bydgoszczy.
We Włocławku mamy ciesząca się największym zainteresowaniem fontannę na Placu Grodzkim i przy budynku urzędu miasta, na skwerze imienia Marii i Lecha Kaczyńskich.
Jak ostrzega Sanepid zagrożenie dla zdrowia może wiązać się przede wszystkim z piciem wody z fontanny/zbiornika, ale także z kąpielą lub zabawą w wodzie i zakażeniem drogą doustną poprzez przeniesienie mikroorganizmów chorobotwórczych z powłok ciała za pomocą rąk lub trzymanych w nich przedmiotach do jamy ustnej.
Na czystość mikrobiologiczną wody będącej w obiegu tych obiektów wpływają między innymi: jakość materiałów instalacyjnych, ich podatność na tworzenie biofilmu, obecność osadów, korozja, temperatura wody. Istotną rolę w zanieczyszczaniu wody w fontannach odgrywają również źródła zewnętrzne, takie jak: zanieczyszczenia mikrobiologiczne pochodzące od zwierząt (ptaki, psy, koty itp.) oraz ludzi. Dlatego fontanny miejskie mogą być siedliskiem bardzo niebezpiecznych dla zdrowia bakterii chorobotwórczych.
Fontanny są również źródłem aerozolu wodnego, w którym przy sprzyjających warunkach mogą występować bakterie z rodzaju Legionella. Mogą one w przypadku inhalacji prowadzić do zachorowań na legionelozę. Zakażenie następuje drogą wziewną, zagrożenie stwarza więc samo przebywanie w pobliżu źródła aerozolu.
Państwowa Inspekcja Sanitarna nie prowadzi nadzoru nad jakością wody w fontannach.
Czytaj e-wydanie »