Powiatowy Inspektor Sanitarny w Grudziądzu informuje, że w wodzie pobranej do badania z wodociągu publicznego w Grudziądzu stwierdzono obecność bakterii z grupy coli.
Zgodnie z zaleceniem sanepidu wody z wodociągów w Grudziądzu nie należy spożywać na surowo, a jedynie po jej przegotowaniu.
Przegotowania wymaga także woda do:
- przygotowania posiłków,
- mycia owoców i warzyw,
- mycia zębów,
- mycia naczyń,
- kąpieli noworodków i niemowląt
Wodę należy gotować przez co najmniej 2 minuty.
Identyczne ostrzeżenie sanepid wydał także dla części gminy Grudziądz, do której wodę dostarczają Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnia, ale operatorem tego wodociągu jest inna firma. A są to wsie: Mały Rudnik, Sztynwag oraz Gogolin. Próbki wody do badania pobrano w domu kultury w Małym Rudniku.
Wodociągi wyjaśniają, że nieprawidłowe wyniki dotyczą tylko jednego z kilkunastu punktów poboru wody w mieście. Punkt ten mieści się w jednostce straży pożarnej, przy ul. Strażackiej. Zanieczyszczenie najprawdopodobniej dotyczy instalacji wewnętrznej w budynku, a nie sieci. Woda z pozostałych kilkunastu grudziądzkich punktów poboru wody do testów nie budzi zastrzeżeń.
Komunikat "Wodociągów" w sprawie jakości wody w Grudziądzu:
Niniejszym informujemy, iż służby SANEPIDU w badaniu jakości wody w tzw. punkcie zgodności, zlokalizowanym na terenie Jednostki Straży Pożarnej przy ul. Strażackiej, stwierdziły obecność bakterii grupy coli w ilości 3 jtk/100 ml. Norma mówi o liczbie 0jtk/100 ml.
Jednostka Straży Pożarnej przy ul. Strażackiej jest jednym z punktów, w którym pobierana jest woda do badania jej jakości. Tych punktów na terenie miasta jest kilkanaście, ponieważ na terenie całego miasta woda podlega stałemu monitoringowi i kontroli jakości.
Próby do badań są pobierane zarówno przez służby naszego Akredytowanego Laboratorium Centralnego, jak i przez SANEPID zgodnie z przyjętym harmonogramem.
W tym tygodniu dokonywano również poboru prób w 15 innych punktach w mieście. W żadnym z punktów nie stwierdzono obecności bakterii.
Na tej podstawie uważamy, że zanieczyszczenie dotyczy terenu Jednostki Straży Pożarnej i najprawdopodobniej doszło do niego na odcinku instalacji wewnętrznej.
Z przyłącza, o którym mówimy, zasilana jest wyłącznie Jednostka Straży Pożarnej.
Zgodnie z zaleceniami SANEPIDU, konsumenci zaopatrywani w wodę z powyższego wodociągu mogą ją spożywać po uprzednim przegotowaniu.
Po otrzymaniu informacji z SANEPIDU podjęliśmy niezwłocznie czynności w zakresie płukania sieci w obrębie terenu Jednostki oraz działania związane z dezynfekcją sieci.
Ponadto nasze służby dokonały już ponownego poboru prób w Jednostce. Wyniki badań będą znane w weekend.
Dzisiaj, tj. w piątek 8 lipca SANEPID kolejny raz dokonał poboru wody we wskazanym punkcie w obecności kierownictwa naszego Akredytowanego Laboratorium Centralnego oraz kierownictwa Stacji Uzdatniania Wody.
Dodatkowo dokonano poboru wody w najbliższych punktach kontrolnych.
O wynikach tych badań będziemy Państwa informować.
KOMUNIKAT SANEPIDU:

Amelia Kurzyńska, zastępca Państwowego Inspektora Sanitarnego w Grudziądzu, potwierdza, że bakterie wykryto tylko w próbkach wody pobranych w jednostce straży pożarnej w Grudziądzu oraz domu kultury w Małym Rudniku.
- Zgodnie z procedurami, nasz komunikat profilaktycznie dotyczy całego wodociągu - mówi "Pomorskiej" Amelia Kurzyńska.
