
Cudowny Obraz Matki Boskiej
(fot. Fot. Biuro Prasowe Sanktuarium)
Pielgrzymują, by modlić się przed obrazem Matki Boskiej - Czarnej Madonny, dziękując Jej za życiowe powodzenia i radości oraz prosząc o pomoc i pocieszenie w chwilach trudnych.
Twierdza nie do zdobycia
Sanktuarium w Częstochowie to najbardziej znany i najważniejszy dla Polaków ośrodek kultu maryjnego, symbol naszego katolicyzmu. Jego początki sięgają końca XIV w., gdy książę Władysław Opolczyk przekazał kościół Najświętszej Marii Panny Zakonowi Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika - paulinom. Powierzył im też już wówczas znany z cudów obraz Matki Bożej, którego autorem według tradycji miał być św. Łukasz.
Niedługo potem za sprawą fundacji Władysława Jagiełly i jego żony Jadwigi na Jasnej Górze zbudowano klasztor, zaś w pierwszej połowie XIV w. wzmocniono go potężnymi fortyfikacjami. Dzięki nim klasztorna twierdza skutecznie broniła się m.in. przed atakiem wojsk szwedzkich, w połowie XVII w. i w czasie wojny północnej w XVIII w., co jeszcze bardziej wzmocniło znaczenie Jasnej Góry dla Polaków. W późniejszych latach okazywała się ona również bastionem nie do zdobycia. Po klęsce Napoleona i zajęciu twierdzy przez wojska rosyjskie, mury obronne zostały rozebrane.
Pod opiekę Matki Boskiej
Klasztor stał się celem pielgrzymek wiernych ze wszystkich stron Rzeczpospolitej, wśród których były też koronowane głowy. Jeden z monarchów, król Jan Kazimierz w Ślubach Lwowskich ogłosił Matkę Boską Królową Polski. W 1717 r. odbyła się pierwsza na ziemiach polskich koronacja Czarnej Madonny. Koronowano ją ponownie w 1910 r., zaś 10 lat później Episkopat po raz drugi ogłosił Matkę Boską Częstochowską Królową Polski.
W 1956 r. - w 300. rocznicę Ślubów Lwowskich - prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński w imieniu wiernych odnowił Jasnogórskie Śluby Narodu. Inną ważną datą jest rok 1979 r., gdy do sanktuarium Czarnej Madonny po raz pierwszy przybył pielgrzym wyjątkowy - papież Polak Jan Paweł II.
Kaplica z obrazem
Najważniejszym miejscem klasztornego kompleksu na Jasnej Górze jest rozbudowywana przez wieki Kaplica Matki Bożej. Tam, w barokowym ołtarzu umieszczony jest Cudowny Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem na rękach, zwanej też Czarną Madonną. Czasem obraz określany jest jako ikona, choć tak naprawdę nią nie jest. To cel pielgrzymek wiernych z całego świata, z których wielu - co jest swoistym fenomenem - przybywa do Częstochowy pieszo. Pięknym świadectwem ich próśb i dziękczynienia są niezliczone wota, umieszczone na ścianach kaplicy.
Obok kaplicy znajduje się Bazylika pw. Znalezienia Krzyża Świętego i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny ze wspaniałym barkowym ołtarzem, licznymi kaplicami i organami, jednymi z największych w Polsce. Z daleka widoczna jest wieża klasztorna, zaliczająca się do najwyższych w kraju (106 m), na szczycie której znajduje się taras widokowy. Niezwykłe zbiory paulinów przechowywane są w Skarbcu, Arsenale, Muzeum 600-lecia i Bibilotece.
Piękne miasto
Gdy dotrzemy na Jasną Górę warto zwiedzić także Częstochowę, miasto pięknych kościołów, parków i secesyjnych kamienic. Prowadząca do sanktuarium rewitalizowana reprezentacyjna Aleja Najświętszej Maryi Panny porównywana jest do bulwarów paryskich.

Czytelników zapraszamy na dwudniową wycieczkę z "Gazetą Pomorską" wiodącą trasą Licheń - Ląd nad Wartą - Częstochowa. Cena 250 zł od osoby. Więcej informacji u operatora turystycznego pod nr tel. 052 322-48-39, 052 322-61-07, infolinia: 0800-033-100.