Sanktuarium jasnogórskie

Oprac. Zbigniew Politowski
Cudowny Obraz Matki Boskiej
Cudowny Obraz Matki Boskiej Fot. Biuro Prasowe Sanktuarium
Na Jasną Górę w Częstochowie, miejsce święte dla Polaków, każdego roku przybywa ok. pięciu milionów pątników z ponad 80 krajów świata.
Cudowny Obraz Matki Boskiej
Cudowny Obraz Matki Boskiej Fot. Biuro Prasowe Sanktuarium

Cudowny Obraz Matki Boskiej
(fot. Fot. Biuro Prasowe Sanktuarium)

Pielgrzymują, by modlić się przed obrazem Matki Boskiej - Czarnej Madonny, dziękując Jej za życiowe powodzenia i radości oraz prosząc o pomoc i pocieszenie w chwilach trudnych.

Twierdza nie do zdobycia
Sanktuarium w Częstochowie to najbardziej znany i najważniejszy dla Polaków ośrodek kultu maryjnego, symbol naszego katolicyzmu. Jego początki sięgają końca XIV w., gdy książę Władysław Opolczyk przekazał kościół Najświętszej Marii Panny Zakonowi Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika - paulinom. Powierzył im też już wówczas znany z cudów obraz Matki Bożej, którego autorem według tradycji miał być św. Łukasz.

Niedługo potem za sprawą fundacji Władysława Jagiełly i jego żony Jadwigi na Jasnej Górze zbudowano klasztor, zaś w pierwszej połowie XIV w. wzmocniono go potężnymi fortyfikacjami. Dzięki nim klasztorna twierdza skutecznie broniła się m.in. przed atakiem wojsk szwedzkich, w połowie XVII w. i w czasie wojny północnej w XVIII w., co jeszcze bardziej wzmocniło znaczenie Jasnej Góry dla Polaków. W późniejszych latach okazywała się ona również bastionem nie do zdobycia. Po klęsce Napoleona i zajęciu twierdzy przez wojska rosyjskie, mury obronne zostały rozebrane.

Pod opiekę Matki Boskiej
Klasztor stał się celem pielgrzymek wiernych ze wszystkich stron Rzeczpospolitej, wśród których były też koronowane głowy. Jeden z monarchów, król Jan Kazimierz w Ślubach Lwowskich ogłosił Matkę Boską Królową Polski. W 1717 r. odbyła się pierwsza na ziemiach polskich koronacja Czarnej Madonny. Koronowano ją ponownie w 1910 r., zaś 10 lat później Episkopat po raz drugi ogłosił Matkę Boską Częstochowską Królową Polski.

W 1956 r. - w 300. rocznicę Ślubów Lwowskich - prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński w imieniu wiernych odnowił Jasnogórskie Śluby Narodu. Inną ważną datą jest rok 1979 r., gdy do sanktuarium Czarnej Madonny po raz pierwszy przybył pielgrzym wyjątkowy - papież Polak Jan Paweł II.

Kaplica z obrazem
Najważniejszym miejscem klasztornego kompleksu na Jasnej Górze jest rozbudowywana przez wieki Kaplica Matki Bożej. Tam, w barokowym ołtarzu umieszczony jest Cudowny Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem na rękach, zwanej też Czarną Madonną. Czasem obraz określany jest jako ikona, choć tak naprawdę nią nie jest. To cel pielgrzymek wiernych z całego świata, z których wielu - co jest swoistym fenomenem - przybywa do Częstochowy pieszo. Pięknym świadectwem ich próśb i dziękczynienia są niezliczone wota, umieszczone na ścianach kaplicy.
Obok kaplicy znajduje się Bazylika pw. Znalezienia Krzyża Świętego i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny ze wspaniałym barkowym ołtarzem, licznymi kaplicami i organami, jednymi z największych w Polsce. Z daleka widoczna jest wieża klasztorna, zaliczająca się do najwyższych w kraju (106 m), na szczycie której znajduje się taras widokowy. Niezwykłe zbiory paulinów przechowywane są w Skarbcu, Arsenale, Muzeum 600-lecia i Bibilotece.

Piękne miasto
Gdy dotrzemy na Jasną Górę warto zwiedzić także Częstochowę, miasto pięknych kościołów, parków i secesyjnych kamienic. Prowadząca do sanktuarium rewitalizowana reprezentacyjna Aleja Najświętszej Maryi Panny porównywana jest do bulwarów paryskich.

Sanktuarium jasnogórskie

Czytelników zapraszamy na dwudniową wycieczkę z "Gazetą Pomorską" wiodącą trasą Licheń - Ląd nad Wartą - Częstochowa. Cena 250 zł od osoby. Więcej informacji u operatora turystycznego pod nr tel. 052 322-48-39, 052 322-61-07, infolinia: 0800-033-100.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tararara
No fajne:)) Pomogło mi w zadaniu z religii:P
Dodaj ogłoszenie