https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sceny do filmu o obozie w Smukale (1941 - 1943) powstawały w Żninie. Zdjęcia

Szymon Cieślak
Na dworcu kolei wąskotorowej w Żninie powstawały sceny do filmu o obozie przesiedleńczym w Smukale (obecnie jest to teren Bydgoszczy).
Na dworcu kolei wąskotorowej w Żninie powstawały sceny do filmu o obozie przesiedleńczym w Smukale (obecnie jest to teren Bydgoszczy). Szymon Cieślak
Od sierpnia 2024 roku trwają prace przy powstaniu filmu dokumentalno-fabularnego o obozie przesiedleńczym w Smukale. Część zdjęć kręcono na dworcu wąskotorowej Żnińskiej Kolei Powiatowej oraz w garażu, w wagonie Pullman.

Film o obozie przesiedleńczym w Smukale (obecnie jest to północno - zachodnia część Bydgoszczy) pod roboczym tytułem "Smukała 1941 - 1943" w sobotę (05.10.2024) nagrywano w Żninie. Pomysłodawcą projektu jest stowarzyszenie Waleczne Serca Tomasz Olechnowicz. Film Reżyseruje Agnieszka Kluzińska, z operatorem kamery jest Dominik Krzeszewski.

- Film realizujemy społeczne, dlatego też jesteśmy wdzięczni osobom, które zaangażowały się w jego powstanie, szczególnie statystom, ale także Żnińskiej Kolei Wąskotorowej - powiedziała nam reżyser filmu Agnieszka Kluzińska.

Film będzie miała charakter dokumentalno - fabularny, to znaczy, że wypowiedzi narratora i historyków będą przeplatane ilustracjami dotyczącymi losów poszczególnych osób.

- Na tle wszystkich wydarzeń, chcemy pokazać tragedię jednostek - dodała reżyser.

Kręcone w Żninie sceny będą dotyczyły - jak przeczytaliśmy w scenariuszu - losów Janiny Ziaja, która do obozu w Smukale trafiła w 1941 roku z trójką dzieci. W Smukale zmarł z wyczerpania jej roczny syn. Dwa lata później jej siostra zapewniła jej zwolnienie z obozu, a Janina mogła opuścić go wraz z dwójką dzieci pojechać do niej do Krakowa. W pociągu zmarło jej kolejne dziecko - córka Halina.

Filmowcy wraz ze statystami kręcili zdjęcia przy jednym z budynków kolejki wąskotorowej w Żninie, a potem przenieśli się do jednego z garaży, gdzie powstawały sceny we wnętrzu wyremontowanego kilka lat temu wagonu Pullman, przy którym stoi PX-38 "Leon".

To nie koniec zdjęć. Jedna z największych grup statystów (około 100 osób) będzie uczestniczyła w nagraniu scen na terenie obozu w Smukale. Będzie to 19 października 2024 roku.

Premiera filmu opowiadającego o obozie przesiedleńczym w Smukale zaplanowana jest na 1 września 2025 roku. Warto dodać, że film powstaje dzięki pieniądzom prywatnym bez publicznych dotacji.

Obóz przesiedleńczy w Smukale koło Bydgoszczy istniał w latach 1941 - 1943. Mieszkali w nim wypędzeni przez Niemców z własnych domów Polacy z Pomorza. W tym miejscu byli poddawani selekcji, a najsilniejsi z nich byli przewożeni do pracy w niemieckich gospodarstwach rolnych. Co, którzy pozostali musieli pracować w obozie i jego okolicach. Byli bici, torturowani i zmuszani do wielogodzinnych tortur. Wielu zmarło, a połowa z nich to dzieci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska