Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica wyzwolenia hitlerowskiego obozu w Potulicach w cieniu pandemii [zdjęcia]

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Staraniem Muzeum Ziemi Krajeńskiej na nakielskim rynku udostępniona została rocznicowa wystawa
Staraniem Muzeum Ziemi Krajeńskiej na nakielskim rynku udostępniona została rocznicowa wystawa Fot. Maja Stankiewicz
Skromnie przebiegły w tym roku uroczystości związane z 76. rocznicą wyzwolenia hitlerowskiego obozu w Potulicach. Ze względu na reżim sanitarny zrezygnowano z nabożeństwa i spotkań środowisk kombatanckich.

Zobacz wideo: Odsłonięcie Bydgoskich Autografów 2021

Hitlerowski obóz w Potulicach utworzono w 1940 r. jako obóz przesiedleńczy. Z czasem stał się on obozem pracy, a potem obozem karnym. To miejsce cierpień wielu tysięcy Polaków, którzy więzieni tu byli w nieludzkich warunkach. Szczególnie trudny był los tysięcy dzieci. Wiele z nich w obozie zmarło.

Główne uroczystości w Potulicach zawsze wiosną

Obóz w Potulicach oswobodzony został 21 stycznia 1945 r. Nie wszyscy doczekali tej chwili. Gros więźniów, w tym wiele dzieci, zostało w Potulicach na zawsze. Ich ciała po wojnie ekshumowano i przeniesiono na Cmentarz Ofiar w Potulicach. Staraniem nakielskiego samorządu część mogił w 2017 r. odnowiono.

To Cię może również zainteresować

Choć obóz w Potulicach oswobodzony został zimą główne uroczystości rocznicowe od lat organizowane są pod koniec kwietnia. Dlaczego? Bo to miesiąc pamięci narodowej. Tak było również w tym roku, chociaż z powodu pandemii zrezygnowano z udziału wojska, orkiestry, występów uczniów miejscowej szkoły im. Dzieci Potulic oraz przyjazdu licznych grup kombatantów z całej Polski i ich rodzin.

Skromne obchody 76. rocznicą wyzwolenia obozu w Potulicach

Dla bezpieczeństwa uczestników tegoroczne obchody rocznicy wyzwolenia obozu w Potulicach, podobnie jak rok temu, były skromne. Pod Pomnikiem Ofiar Hitleryzmu w Potulicach wiązanki kwiatów złożyli i zapalili znicze delegacje miejscowych środowisk, władz gminy i powiatu. Obecny był Jerzy Krzemiński, prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych z Bydgoszczy.

Kwiaty i znicze zapłonęły też pod obeliskiem znajdującym się przed bramą więzienia w Potulicach, dawną bramą obozu.

Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]

Jak dowiadujemy się z przekazów historycznych - pierwszych Polaków przywieziono do Potulic w 1941 r. Trafili do baraków znajdujących się w dawnej posiadłości hrabiny Anieli Potulickiej. Jesienią 1941 r. zaczęto budować obóz. Dwa lata późnej liczył on już 30 baraków. Przewinęło się przez nie kilkadziesiąt tysięcy naszych rodaków, głównie rodziny z dziećmi.

Wystawa na rynku w Nakle

Staraniem Muzeum Ziemi Krajeńskiej na nakielskim rynku udostępniona została mieszkańcom rocznicowa wystawa poświęcona historii obozu w Potulicach. 20 plansz zamontowano w pobliżu pomnika Wdzięczności Wojsku Polskiemu. Podczas przechadzki po centrum Nakła warto tam zajść.

Zapoznać się można m.in., z relacjami świadków, którzy trafili do obozu w Potulicach jako kilkuletnie dzieci. Za część merytoryczną wystawy odpowiada Mariusz Gratkowski, od strony plastycznej przygotował ją Krzysztof Kamil Przygoda. Redakcją ekspozycji zajął się Tomasz Pasieka, dyrektor Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska