Zobacz wideo: Odsłonięcie Bydgoskich Autografów 2021
Hitlerowski obóz w Potulicach utworzono w 1940 r. jako obóz przesiedleńczy. Z czasem stał się on obozem pracy, a potem obozem karnym. To miejsce cierpień wielu tysięcy Polaków, którzy więzieni tu byli w nieludzkich warunkach. Szczególnie trudny był los tysięcy dzieci. Wiele z nich w obozie zmarło.
Główne uroczystości w Potulicach zawsze wiosną
Obóz w Potulicach oswobodzony został 21 stycznia 1945 r. Nie wszyscy doczekali tej chwili. Gros więźniów, w tym wiele dzieci, zostało w Potulicach na zawsze. Ich ciała po wojnie ekshumowano i przeniesiono na Cmentarz Ofiar w Potulicach. Staraniem nakielskiego samorządu część mogił w 2017 r. odnowiono.
To Cię może również zainteresować
Choć obóz w Potulicach oswobodzony został zimą główne uroczystości rocznicowe od lat organizowane są pod koniec kwietnia. Dlaczego? Bo to miesiąc pamięci narodowej. Tak było również w tym roku, chociaż z powodu pandemii zrezygnowano z udziału wojska, orkiestry, występów uczniów miejscowej szkoły im. Dzieci Potulic oraz przyjazdu licznych grup kombatantów z całej Polski i ich rodzin.
Skromne obchody 76. rocznicą wyzwolenia obozu w Potulicach
Dla bezpieczeństwa uczestników tegoroczne obchody rocznicy wyzwolenia obozu w Potulicach, podobnie jak rok temu, były skromne. Pod Pomnikiem Ofiar Hitleryzmu w Potulicach wiązanki kwiatów złożyli i zapalili znicze delegacje miejscowych środowisk, władz gminy i powiatu. Obecny był Jerzy Krzemiński, prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych z Bydgoszczy.
Kwiaty i znicze zapłonęły też pod obeliskiem znajdującym się przed bramą więzienia w Potulicach, dawną bramą obozu.
Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]
Jak dowiadujemy się z przekazów historycznych - pierwszych Polaków przywieziono do Potulic w 1941 r. Trafili do baraków znajdujących się w dawnej posiadłości hrabiny Anieli Potulickiej. Jesienią 1941 r. zaczęto budować obóz. Dwa lata późnej liczył on już 30 baraków. Przewinęło się przez nie kilkadziesiąt tysięcy naszych rodaków, głównie rodziny z dziećmi.
Wystawa na rynku w Nakle
Staraniem Muzeum Ziemi Krajeńskiej na nakielskim rynku udostępniona została mieszkańcom rocznicowa wystawa poświęcona historii obozu w Potulicach. 20 plansz zamontowano w pobliżu pomnika Wdzięczności Wojsku Polskiemu. Podczas przechadzki po centrum Nakła warto tam zajść.
Zapoznać się można m.in., z relacjami świadków, którzy trafili do obozu w Potulicach jako kilkuletnie dzieci. Za część merytoryczną wystawy odpowiada Mariusz Gratkowski, od strony plastycznej przygotował ją Krzysztof Kamil Przygoda. Redakcją ekspozycji zajął się Tomasz Pasieka, dyrektor Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle.
