https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ścieki popłyną pod wiślanym dnem

MAŁGORZATA GOŹDZIALSKA
Przecisk pod dnem Wisły powstaje za  pomocą wiertnicy horyzontalnej
Przecisk pod dnem Wisły powstaje za pomocą wiertnicy horyzontalnej Fot. WOJCIECH ALABRUDZIŃSKI
Do końca lipca gotowy będzie kolektor, odprowadzający nieczystości z Zawiśla do Grupowej Oczyszczalni Ścieków.

Wykop jest wykonywany 12 metrów pod dnem rzeki. Tunel, w którym umieszczone zostaną dwie nitki kolektora powstaje z zastosowaniem metody udarowo-przewiertowej. Budowa jest sterowana elektronicznie, z wykorzystaniem głowicy, która dokonuje przewiertu pod dnem Wisły. Z końcem sierpnia kolektor o długości 1400 metrów połączy oba brzegi. Przesyłane nim będą ścieki z Zawiśla do "Gośki", czyli Grupowej Oczyszczalni Ścieków.

Budowa kolektora ściekowego pod dnem Wisły to jedno z zadań, podjętych w ramach rozbudowy sieci kanalizacyjnej. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Włocławku dostało na ten cel unijną dotację z Funduszu Spójności. Roboty wykonują: "Hydrobudowa" Włocławek, która jest liderem oraz "Hydrobudowa" Poznań i spółka "In-fra" z Warszawy. Obejmują one m.in. budowę 30 km nowej sieci kanalizacji ściekowej wraz z przyłączami oraz renowację 3 km istniejącej kanalizacji. Planowane zakończenie inwestycji to początek drugiego kwartału 2008 roku.

Efekt będzie taki, że z dobrodziejstwa kanalizacji będą mogli korzystać mieszkańcy domów w Michelinie, na Kokoszce i Starym Mieście oraz na Zawiślu. Jak powiedział nam Kazimierz Leszko, wiceprezes włocławskich "Wodociągów" obecnie roboty prowadzone są między innymi na ulicy Chłodnej. Na Ogniowej zostały ukończone. Jeszcze przez kilka dni budowa będzie kontynuowana na Kapitulnej.

To wiąże się z utrudnieniami na przykład koniecznością zamknięcia pewnych fragmentów ulic. Korzyści, wynikające z tej inwestycji, będą jednak wyraźne. Ścieki z części Starego Miasta, które teraz są odprowadzane do Wisły, po rozbudowie trafią do Grupowej Oczyszczalni Ścieków.

W Michelinie i na Kokoszce znikną szamba. Projekt przewiduje, że po rozbudowie kanalizacji "Wodociągi" odbierać bę-dą kilka tysięcy metrów sześciennych ścieków na dobę.


Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska