Ustawa, do której przyjęto senacką poprawkę, pozwala prezydentowi RP na dokonywanie zmiany w zakresie obowiązywania konwencji stambulskiej, czyli Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.
Ustawa pozwala na zaktualizowanie zastrzeżeń, które Polska złożyła w 2015 roku, kiedy konwencja została przez nią ratyfikowana.
Senacka poprawka doprecyzowuje zapisy, na podstawie których zastrzeżenia do konwencji zostały złożone.
Za poprawką odpowiedziało się 426 posłów, 3 chciało jej odrzucenia, a 10 polityków wstrzymało się od głosu.
Rząd w ustawie wycofał się z zastrzeżenia, które dotyczyło przedawnienia przestępstw takich jak przymusowe małżeństwa, okaleczenia narządów płciowych kobiet oraz przymusowa aborcja i sterylizacja.
Doprecyzowano także dwa zastrzeżenia, a jedno utrzymano na kolejne 5 lat. Zgodnie z zaktualizowanymi zastrzeżeniami Polska też nie będzie zobowiązana do rozpoczynania z urzędu postępowań, jeśli dotyczą one "drobnych przestępstw" wyczerpujących znamiona przemocy fizycznej.
Czego dotyczy konwencja stambulska?
Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej została przez Polskę ratyfikowana w 2015 roku.
Ma ona na celu ochronę kobiet przed przemocą domową, stwarza prawne ramy jej zapobiegania, ścigania i likwidowania.
Już w samej preambule konwencja uznaje „strukturalny charakter przemocy wobec kobiet za przemoc ze względu na płeć, oraz fakt, że przemoc wobec kobiet stanowi jeden z podstawowych mechanizmów społecznych, za pomocą którego kobiety są spychane na podległą wobec mężczyzn pozycję”
