Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sejm uchwalił nowelizację tzw. specustawy terminalowej. Ma zyskać na niej też "Kowalski"

(TIK)
Zdjęcie ilustracyjne. Teren terminalu, jeden ze zbiorników na skroplony gaz - LNG
Zdjęcie ilustracyjne. Teren terminalu, jeden ze zbiorników na skroplony gaz - LNG archiwum PPG/Joanna Maraszek
W mediach pojawiła się w zeszłym tygodniu informacja, że specustawa gazociągowa o inwestycjach związanych z gazoportem w Świnoujściu, może sprawić, że w Warszawie podrożeje ciepło. Zapytaliśmy o to eksperta. Tymczasem 19 lipca Sejm uchwalił nowelizację.

Choć propozycje w ustawie dotyczą Świnoujścia, w rzeczywistości mogą uderzyć w mieszkańców stolicy - podawała „Gazeta Wyborcza”, „faktycznie chodzi o rozszerzenie przewidzianych w tej specustawie uproszczeń administracyjnych i odstępstw od normalnych zasad przetargowy na budowę kilkunastu gazociągów w całym kraju do dostaw gazu dla odbiorców indywidualnych oraz do nieokreślonej liczby elektrociepłowni”.

Do tej pory inwestycjami wyszczególnionymi w specustawie zajmowała się firma Gaz-System. Jednak po zmianie przepisów część z nich zostanie przekazanych do wykonania Polskiej Spółce Gazownictwa (PSG), mimo że wcale nie musi. Na przykład Elektrociepłownia Siekierki czy Ciepłownia Kawęczyn dziś są połączone do Gaz-Systemu, zaś zgodnie z rządową propozycją, niedługo mają zostać połączone z PSG. Według pochodzącego z branży gazowej rozmówcy dziennika taryfy Gaz-Systemu są niższe niż taryfy PSG i to o kilkadziesiąt milionów zł rocznie. Na koniec dnia rachunek PSG zapłacą Warszawiacy w taryfie za ciepło - cytował za anonimowym źródłem "GW" portal InnPoland.

Zapytaliśmy Ministerstwo Energii, czy rzeczywiście jest taka możliwość? Resort nam nie odpowiedział.

Tymczasem Wojciech Jakóbik, ekspert energetyczny, uspokaja, że ta specustawa nie spowoduje podwyżek. Jej celem jest przyspieszenie budowy, a nie zmiana taryf. Spekulacja ta nie ma podstaw - mówi nam.

- Budowa gazociągów może trwać 5-10 lat, a chodzi o to, by przyspieszyć przebudowę infrastruktury - dodaje ekspert.

Nowa ustawa umożliwi dostawę gazu z terminalu LNG w Świnoujściu do jak największej grupy odbiorców końcowych, w tym do "Kowalskich"

W piątek Sejm uchwalił nowelizację tzw. specustawy terminalowej i przekazał go do Senatu. Zakłada ona objęcie przepisami ustawy m.in. budowy największych gazociągów sieci dystrybucyjnej gazu, co ma przyspieszyć te inwestycje, a także przyłączy gazu do źródeł energii elektrycznej.

Specustawa przewiduje przyspieszenie i uproszczenie procedur administracyjnych przy wymienionych w niej inwestycjach.

Nowym regulacjom mają podlegać m.in. gazociągi dystrybucyjne wysokiego ciśnienia. Chodzi o dziewięć takich projektów, których budowę planuje największy dystrybutor gazu - Polska Spółka Gazownictwa. Na terenie ukazywania się naszej gazety chodzi o dwa gazociągi: Bytów-Chojnice i Dworzysko-Chojnice (wraz z infrastrukturami niezbędnymi do ich obsługi na terenie województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego).

Inwestycje prowadzone na podstawie ustawy mają zostać ukończone do końca 2022 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska