- Województwo kujawsko-pomorskie jest zgazyfikowane w 47 proc., obecnie 68 gmin ze 144 ma dostęp do sieci gazowej - podaje Artur Michniewicz, rzecznik prasowy Polskiej Spółki Gazownictwa.
Proces ten postępuje stale. Tylko w ostatnich dwóch latach w naszym województwie spółka PSG zgazyfikowała następujące miejscowości i osiedla:
- Żnin - Podgórzyn,
- Czarne Błoto - gmina Zławieś Wielka,
- Chełmno osiedle Działki Miejskie,
- Żołędowo - gmina Osielsko,
- Łochowo, Łochowice, Lisi Ogon, gmina Białe Błota (planowana dalsza rozbudowa sieci gazowej),
- Kowalewo (koło Szubina),
- Brodnica osiedla Ustronie, Grażyny,
- Lisewo.
Może zainteresuje Cię też to...
Błękitne paliwo dopłynie i tu
Spółka prowadzi zaawansowane prace nad gazyfikacją nowych gmin oraz rozbudowuje już istniejące sieci gazowe.
Polska Spółka Gazownictwa w ramach realizowanego Programu Przyspieszenia Inwestycji w Sieć Gazową Polski w latach 2018-2022 planuje zgazyfikować nowe gminy, w tym część wykorzystując technologię regazyfikacji skroplonego gazu LNG - dotyczy to między innymi miejscowości:
- Więcbork,
- Kowal,
- Janowiec Wielkopolski,
- Śliwice.
- Przy spełnieniu wymaganych warunków ekonomicznych do końca 2022 roku zgazyfikowane mają być gminy Kowal, Więcbork i Janowiec Wielkopolski, miejscowość Trzciniec w gminie Białe Błota, miejscowości Czarne Błoto, Górsk, Zławieś Wielka, Zławieś Mała, Jarużyn, Kusowo, Borówno, Murowaniec, Nadkanale, Serock w gminie Pruszcz, Wilcze, Strzelce Górne, Grubno, Stolno, Płowce, Stary Radziejów, Opatowice i Plebanka - wymienia Artur Michniewicz.
Natomiast w ramach projektu strategicznego, ubiegającego się o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej, Polska Spółka Gazownictwa planuje doprowadzenie błękitnego paliwa do miejscowości z powiatu bydgoskiego i nakielskiego: Brzoza, Olimpin, Kobylarnia, Przyłęki, Osówiec, Szczutki, Zamość, Rynarzewo i Szkocja.
Gazyfikacja miejscowości Tryszczyn oraz Wtelno - o które między innymi dopytywali się Czytelnicy „Gazety Pomorskiej” - jest uzależniona od otrzymania dofinansowania ze środków unijnych - podaje spółka.
Oni też doprowadzają gaz
PSG działa na terenie całego naszego województwa i kraju, ale jak wynika z rejestru URE koncesje na dystrybucję gazu w częściach Kujawsko-Pomorskiego mają także inne firmy (jednak w dużo mniejszym zasięgu):
- Cryogas M&T Poland (Zalesie, gmina Sępólno Krajeńskie),
- SIME Polska (miasto i gmina Aleksandrów Kujawski oraz miasto Ciechocinek),
- US.EN.EKO (na terenie miasta Brodnica).
Jeśli mieszkają Państwo na terenach, które obejmują wymienione powyżej spółki, o informacje możecie się zgłaszać bezpośrednio do nich.
Przypomnijmy, aby jednak doszło do podłączenia do sieci na danym terenie muszą być spełnione pewne warunki techniczne i ekonomiczne inwestycji.
Składają się na to między innymi: zainteresowanie mieszkańców i firm, możliwość lokalizacji sieci gazowych w terenach gminnych i ogólnodostępnych oraz wysokość opłat za umieszczenie infrastruktury w pasie drogowym.
