https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Seminarium dla przedsiębiorców i naukowców w Regionalnym Centrum Innowacyjności UTP [zdjęcia]

„Partnerstwo nauki i biznesu. Jak wykorzystać szanse dla rozwoju innowacyjnego?"

To temat przewodni spotkania, które (31 marca) otwierzyło cykl organizowany przez Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego i Pracodawców Pomorza i Kujaw. Spotykają się tu naukowcy i przedsiębiorcy, aby nawiązać kontakty i stwierdzić, czy możliwa jest wspólna realizacja projektów innowacyjnych.

Organizatorzy od wielu lat wdrażają ciekawe inicjatywy wspierające współpracę gospodarczą. Pomagają określić koncepcje innowacyjne, kojarzą partnerstwa firm z naukowcami, wspierają w pozyskiwaniu środków unijnych na rozwój. Teraz postanowili połączyć siły w animowaniu kontaktów nauki i biznesu. Proponują wszystkim zainteresowanym udział w cyklu spotkań informacyjno-networkingowych, które pozwolą rozwinąć sieć relacji. Bez kontaktów naukowców i przedsiębiorców nie ma bowiem mowy o rozwoju gospodarczym. Wspólnie z naukowcami wprowadzane są w firmach nowe produkty i technologie. Okazuje się jednak, że nauka i biznes ciągle nie zauważają swoich potrzeb i szans wynikających ze współpracy.

Wydarzenie „Partnerstwo nauki i biznesu. Jak wykorzystać szanse dla rozwoju innowacyjnego?" , które odbyło się niedawno w Centrum Transferu Technologii UTP, sprzyja zmianie tej sytuacji. Jego uczestnicy stwierdzili, że przedsiębiorcy muszą lepiej planować swoje działania rozwojowe. Powinni przychodzić do naukowców z konkretnymi koncepcjami, zweryfikowanymi pod kątem rozwoju na rynku. Powinni też wykazać się większą cierpliwością, bowiem okresu wykonania prac badawczo-rozwojowych często nie da się skrócić. Nie mogą też oczekiwać, że to naukowiec wskaże im wizję rozwoju. Ma on natomiast pomóc w jej osiągnięciu, poprzez wsparcie swoją wiedzą techniczną przy opracowywaniu i wdrażaniu innowacji. We współpracy z biznesem powinni też bardziej postarać się naukowcy, zwłaszcza przez dostarczanie rezultatów pracy, które sprawnie da się wdrożyć na rynku biznesowym. A z tym bywa różnie. Przedsiębiorcy mają trudne doświadczenia związane zakupem wyników prac badawczo-rozwojowych, które dają ważną wiedzę techniczną, ale nie są użytkowe. Do tego wszystkich zniechęca duża biurokracja panująca na uczelniach. Aby zlecić prace naukowcowi trzeba przebyć długą drogę od poszukania kontaktu z odpowiednim wydziałem, poprzez wynegocjowanie warunków współpracy, po zrozumienie jej reguł zawartych w proponowanej umowie. Przedsiębiorcy zgodnie stwierdzają, że jest z tym lepiej niż kiedyś. Procedury są do przejścia, a do tego kusi możliwość zdobycia dotacji unijnych na sfinansowanie współpracy z nauką.

Źródło: Pracodawcy Pomorza i Kujaw/Hanna Wygocka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Nowy rok szkolny ze sporymi zmianami! Uczniowie mogą być zaskoczeni

Nowy rok szkolny ze sporymi zmianami! Uczniowie mogą być zaskoczeni

MISTRZOWIE FOTOGRAFII Głosowanie rozpoczęte! Głosuj na swoich faworytów!

MISTRZOWIE FOTOGRAFII Głosowanie rozpoczęte! Głosuj na swoich faworytów!

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska