Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seniorze, nie daj się oszustowi

Anna Stasiewicz
Ponad połowa polskich seniorów trzyma pieniądze w domu, a nie w banku. I to właśnie przede wszystkim na takie osoby polują oszuści, często okradając starszych ludzi z  oszczędności życia.
Ponad połowa polskich seniorów trzyma pieniądze w domu, a nie w banku. I to właśnie przede wszystkim na takie osoby polują oszuści, często okradając starszych ludzi z oszczędności życia. Freeimages
Warto pamiętać o kilku zasadach, by nie paść ofiarą oszusta. A ci często wykorzystują łatwowierność czy nieuwagę osób starszych.

W 2014 roku na Kujawach i Pomorzu zanotowano 145 usiłowań wyłudzenia pieniędzy na kwotę ok. 1,5 mln zł i 14 dokonań wyłudzenia pieniędzy na kwotę 460 tys. zł. Wyłudzenia te dotyczą głównie osób starszych, w większości kobiet.

Nie daj się nabrać

Nie ma praktycznie tygodnia, byśmy nie słyszeli o przypadkach oszustw na „wnuczka” czy „policjanta”. Scenariusz w takich przypadkach jest praktycznie podobny. Do osoby starszej dzwoni oszust i mówi na przykład, że jest kolegą wnuczka. Wmawia, że wnuczek miał poważny wypadek i natychmiast będą potrzebne pieniądze.

Przeczytaj także: Metodą "na wnuczka" wyłudził 12,5 tysiąca złotych

W Bydgoszczy oszuści dzwoniąc na numer telefonu stacjonarnego podawali się za krewnych i prosili o pieniądze. Następnie dzwonił inny mężczyzna przedstawiając się jako pracownik kontroli rozmów lub policjant z informacją, że wcześniejsze połączenie wykonali oszuści, a policja jest na ich tropie. Fałszywy policjant oferował ochronę oraz dla bezpieczeństwa proponował przekazanie wszystkich pieniędzy, jakie osoba posiada.

Policjanci radzą w takich sytuacjach, by pod byle pretekstem zakończyć rozmowę, dowiedzieć się od bliskich, czy faktycznie potrzebują pomocy i pod żadnym pozorem nie przekazywać nikomu pieniędzy. Prawdziwi policjanci nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy.

Ze skarpety do banku

Jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego, aż 57 procent Polaków po 65. roku życia nie ma konta bankowego. Większość seniorów trzyma więc oszczędności, często gromadzone przez lata, w przysłowiowej skarpecie.

Często oszuści przychodzą do domów starszych osób, podając się za pracowników różnych instytucji. W czasie, kiedy jedna zagaduje lokatora albo prosi o szklankę wody, druga w tym samym czasie przeszukuje mieszkanie.

Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego przekonują więc, że lepiej założyć konto w banku niż trzymać większe sumy w domu. Dla coraz większej liczby starszych osób internet nie stanowi większego problemu, warto więc założyć konto internetowe. Można, nie wychodząc z domu, wykonać przelew i to bezpłatnie. Unikamy też stania w kolejkach na poczcie czy w banku.

Oczywiście, posiadanie bankowego konta nie oznacza, że możemy stracić czujność. Coraz częściej oszuści ze świata realnego przenoszą się do wirtualnego. - Zwróćmy na przykład uwagę na wiadomości e-mail, które rzekomo mają pochodzić od banku, natomiast w praktyce są rozsyłane przez przestępców - radzi Ewelina Popiel, ekspert ZFDF, Gold Finance. - Bank też nigdy nie poprosi ich o podanie loginu czy hasła do rachunku poprzez wiadomość mailową. Naszą czujność powinny wzbudzić również błędy w wiadomościach, m.in. brak adresu w polu odbiorcy czy błędy ortograficzne w tytułach. W przypadku otrzymania takich maili, nie powinniśmy otwierać załączników, ponieważ mogą one zawierać wirusy - dodaje Ewelina Popiel.

Warto też pamiętać, by nie podawać osobom nie będącym właścicielem konta haseł SMS czy kodów z karty haseł jednorazowych przy logowaniu się do konta. Banki podczas autoryzacji telefonicznej klienta nie wymagają podania PIN-u do karty czy loginu lub hasła do rachunku.

Jeśli jesteśmy już posiadaczami karty, w żadnym wypadku nie zapisujmy kodu PIN, na kartce czy odwrocie karty. Jeśli zostaniemy okradzeni, nie odzyskamy pieniędzy, bo w takim przypadku bank nie ponosi za to odpowiedzialności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska