Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seniorzy, czego wam potrzeba?

Jolanta Zielazna [email protected]
Dla starszych bydgoskie tramwaje to prawdziwe wyzwanie
Dla starszych bydgoskie tramwaje to prawdziwe wyzwanie Andrzej Muszyński
Katowice mają kawę za złotówkę dla seniora i zniżkowe bilety dla dziadków z wnukami. Sosnowiec, podobnie jak Poznań, organizuje targi dla seniorów. Centra dla starszych mieszkańców mają m.in. Wrocław, Poznań.

Piszemy o tym, co miasta oferują starszym mieszkańcom. Czy to jest to, czego Państwo oczekują, czego potrzebują? Jakie inne sprawy - Państwa zdaniem - powinny być pilnie załatwione, jakie widzą Państwo na co dzień problemy, utrudniające funkcjonowanie?

Czekam na listy. Te tradycyjne proszę adresować: Gazeta Pomorska ul. Zamoyskiego 2, 85-063 Bydgsozcz z dopiskiem "Życia popołudnie". E-maile: [email protected]

Te działania wynikają z przyjętych przez miasta programów działań dla starzejących się mieszkańców.

W Katowicach dla seniora - kawa za złotówkę

Perspektywa 5-10-15 lat (by za daleko nie wybiegać w przyszłość) jest taka, że powiększy się liczba mieszkańców w wieku nazwanym poprodukcyjnym (czyli 60+). To żadne odkrycie, demografowie mówią o tym od lat.

Katowice, na przykład, spisały problemy, jakie mają osoby w tym wieku. Zaplanowały kilka etapów, spinających w spójną całość działania z profilaktyki zdrowia, problemy mieszkaniowe, rekreację ruchową, wsparcie finansowe, współpracę z organizacjami pozarządowymi i inne. Kawa dla seniora za złotówkę to tylko jeden z punktów bogatego projektu.

***

A jak miasta w naszym regionie przygotowują się do tego, że mieszkańcy starzeją się i coraz więcej z nich będzie potrzebowało innych usług, pomocy, innej oferty? Czy wiedzą, ile tych mieszkańców będzie, kto zapewni usługi opiekuńcze, czy wystarczy jeden dom dziennego pobytu? Czy nie przydałyby się mieszkania komunalne przystosowane dla starszych, którym nie jest potrzebne 80 m kw.

Można powiedzieć, że rozmaitych propozycji jest obfitość. Ale akurat nie takich.
Całą listę działań wymienia Inowrocław: dotacje do stowarzyszeń emerytów i rencistów, dom dziennego pobytu, profilaktyczne akcje zdrowotne, pomoc z ośrodka pomocy społecznej, imprezy kulturalne, kategoria seniorów w Biegu Piastów, uniwersytet trzeciego wieku, by wymienić najważniejsze.

Bydgoszcz realizuje program Aktywności Lokalnej - przy ośrodkach pomocy społecznej powstają grupy wsparcia dla seniorów. Spotykają się tu starsze osoby, które nie chcą chodzić do domu dziennego pobytu, klubu seniora, ale czują potrzebę raz na jakiś czas spotkania się z innymi. - Posiedzą u nas w ogrodzie, wypiją kawę, porozmawiają - mówi Danuta Musielewicz, szefowa ROPS na Kapuściskach.

We Włocławku propozycji miasta dla seniorów też nie brakuje. Ale jeden wydział wie o darmowych biletach na imprezy kulturalne, inny o zniżkach w komunikacji, jeszcze inny o bezpłatnych badaniach.

To w naszych miastach reguła: każdy ma tylko swoją branżową wiedzę.

***

A jak miejska ofertę widzą zainteresowani? Kogo nie spytać, wymieni bezpłatne przejazdy (od pewnego wieku), zniżkowe bilety grupowe, dofinansowania do kół seniorów. Ale powie też o koślawych chodnikach, na których młodzi musza uważać, a co dopiero starsi, o zbyt krótkim zielonym świetle dla pieszych na dużych skrzyżowaniach, o zbyt wysokich stopniach do tramwajów i autobusów. Choć tu zaczyna się coś zmieniać.

Henryk Orzechowski (wiek jak najbardziej emerytalny) dyrygent nauczycielskiego chóru Kaganek w Grudziądzu do dziś wspomina, jak poprzednie władze miasta zabrały im siedzibę i klub nauczyciela "Kaganek". Kilka lat się tułali po szkołach i świetlicach. Teraz goszczą w ognisku pracy pozaszkolnej. - Jesteśmy tu mile widziani, nie jest źle - zastrzega. Ale było lepiej i to zostało zaprzepaszczone. Chwali sobie zniżkowe bilety na żużel, jakie ostatnio wprowadzono. - Emeryci płacą 15 zł zamiast 25 - mówi. - I od razu było to widać na trybunach.

Osoby zaangażowane w działalność pozarządowa wymieniają miejską pomoc finansową dla organizacji. Jest nie do przecenienia, bez niej by nie dali rady. Zawsze jednak znajdzie się jakieś "ale". - Korzystamy z sal, biura, komputerów UMK - mówi Lidia Królikowska, wiceprezes Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. - Ale nie mamy sali klubowej na spotkania integracyjne, na to, byśmy mogli coś zorganizować dla osób niezrzeszonych. Dla nas ważne, byśmy mogli za przysłowiową złotówkę otrzymać od miasta salę, gdzie będzie można przyjść, wypić kawę w miłym towarzystwie, poczytać gazetę. Ludzie potrzebują wyjść z domu.

Halina Derbich, emerytowana nauczycielka z bydgoskiego stowarzyszenia Miłorząb nad odpowiedzią, co jest potrzebne emerytom, długo się nie zastanawia. Pyta: - A wie pani z kim rozmawiać, żeby seniorzy mieli ulgowe bilety na basen?

***

Problemy z miejscem spotkań mają nie tylko w Toruniu czy Bydgoszczy. Włocławek znalazł na to receptę. Ratusz planuje remont miejskiego budynku przy Żabiej na centrum organizacji pozarządowych i centrum informacji i porad obywatelskich. - Będzie tu centrum wolontariatu, będzie można wynająć salę na szkolenia czy warsztaty - mówi Magdalena Fejdowska, naczelnik Wydziału Promocji Zdrowia i Polityki Społecznej.

***

Świetnie, że tyle się dzieje, jednak z uporem wracam do pytania: czy miasta w regionie mają całościowy program rozwiązywania problemów, które już się pojawiają, a za moment będzie ich coraz więcej.

Pytanie irytuje. Nie wiem, czy mamy obowiązek mieć taki program. A na jakiej podstawie mamy go tworzyć? - dociekają rozmówcy. - Pozbieraliśmy i przekazaliśmy pani wszystkie informacje. Innych nie mam - mówi prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza. - Rozważaliśmy taki program - mówi naczelnik Fejdowska. - Ale jak zaczęła się tendencja dbałości o wiek geriatryczny, to inicjatywę przejął UTW, który współpracuje z Urzędem Miasta.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska