MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sępoleńska Orkiestra Dęta pod batutą Mariana Kukowskiego otrzyma Nagrodę Świętego Wawrzyńca

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Orkiestra Dęta pod batutą Mariana Kukowskiego od wielu lat wzbogaca sępoleńskie wydarzenia artystyczne, patriotyczne i religijne: Jarmark św. Wawrzyńca, Orszak Trzech Króli, Niedziele Palmowe, koncerty kolęd, Jarmark św. Mateusza, Dzień Adwentowy, Narodowe Święto Niepodległości, Konstytucji 3 Maja czy Dnia Zwycięstwa.
Orkiestra Dęta pod batutą Mariana Kukowskiego od wielu lat wzbogaca sępoleńskie wydarzenia artystyczne, patriotyczne i religijne: Jarmark św. Wawrzyńca, Orszak Trzech Króli, Niedziele Palmowe, koncerty kolęd, Jarmark św. Mateusza, Dzień Adwentowy, Narodowe Święto Niepodległości, Konstytucji 3 Maja czy Dnia Zwycięstwa. Marcin Misiak
Znamy laureata tegorocznej Nagrody Świętego Wawrzyńca. Otrzyma ją za działania kulturalne Orkiestra Dęta w Sępólnie Krajeńskim działająca od 17 lat pod batutą Mariana Kukowskiego. Jest to najwyższe wyróżnienie przyznawane przez samorząd. Dla kapelmistrza rok 2024 jest rokiem jubileuszowym.

Nagroda Świętego Wawrzyńca to najwyższe wyróżnienie przyznawane przez gminę Sępólno Krajeńskie osobom lub instytucjom, które w sposób szczególny przysłużyły się do promocji miasta i wsi. Nagrodą jest statuetka oraz dyplom potwierdzający przyznanie wyróżnienia. Kandydatów mogą zgłaszać mieszkańcy, pod warunkiem zebrania co najmniej dwustu podpisów poparcia, statutowe organy stowarzyszeń działających na terenie gminy lub grupa co najmniej ośmiu radnych. Wyboru laureata dokonuje burmistrz, po zasięgnięciu opinii przewodniczącego Rady Miejskiej w Sępólnie, wiceprzewodniczących i wszystkich komisji gremium.

Wawrzyniec dla Orkiestry Dętej pod batutą Mariana Kukowskiego

Tegorocznym laureatem nagrody będzie Orkiestra Dęta pod batutą kapelmistrza Mariana Kukowskiego. Był to jedyny wniosek, który wpłynął w tym roku. Został poparty przez wszystkie opiniujące komisje rady miejskiej. Uzyskał również stuprocentowe poparcie w prezydium rady. A złożyli go... sami radni.

Rok 2024 jest jubileuszowym w pracy kapelmistrza Mariana Kukowskiego, pod którego batutą od 30 lat grają różne orkiestry. Orkiestra Dęta w Sępólnie Krajeńskim działa od 2007 roku przy miejscowym Centrum Kultury i Sztuki. Marian Kukowski jest jej kapelmistrzem od samego początku. Orkiestra skupia w swoich szeregach dzieci i młodzież z kilku gmin. Muzycy wzbogacają lokalne wydarzenia artystyczne, patriotyczne i religijne. Reprezentują Sępólno na scenach krajowych i zagranicznych.

Jak podkreślają wnioskodawcy, najważniejszą rolą, którą pełni orkiestra, jest ta edukacyjna, kulturotwórcza i rozwijająca zdolności muzyczne.

„Najistotniejszym elementem działalności jest krzewienie w młodych ludziach chęci uczestnictwa w mnogości wydarzeń i różnorodności repertuarowych. Orkiestra rocznie koncertuje około 50 razy, co przyczynia się niewątpliwie do sumienności, odpowiedzialności i rozwijania talentów” – czytamy we wniosku.

Tego nie wiedzieliście o sępoleńskiej orkiestrze

Ciekawostką jest to, że sępoleńska orkiestra ma na koncie udział w wizytach ambasadorów i przedstawicieli placówek dyplomatycznych w wielu krajach Europy i świata: na Kubie, Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Iranie i Panamie. Muzycy występowali także w Warszawie na prywatnym koncercie w domu Krzysztofa Zanussiego. Kilkudniowy pobyt w domu znanego reżysera był nagrodą za wieloletnie działania o charakterze kulturalnym.

Wręczenie statuetki odbędzie się 10 sierpnia podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Sępólnie, w dniu liturgicznego wspomnienia patrona miasta – Świętego Wawrzyńca. Orkiestra Dęta będzie już dwudziestym trzecim laureatem tego wyróżnienia. W ubiegłym roku nikt tej nagrody nie otrzymał. Taka sytuacja miała miejsce w historii przyznawania tej nagrody po raz pierwszy. W 2022 roku statuetka trafiła do Bractwa Kurkowego w Sępólnie Krajeńskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska