Zobacz wideo: Tyle wody powinniśmy pić jesienią - najważniejsze informacje.
Do 22 grudnia placówki medyczne, które chciały dołączyć do Narodowego Programu Szczepień przeciw Covid-19, mogły składać wnioski do regionalnego naboru ogłoszonego przez wojewódzkie oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia. Wstępna weryfikacja I etapu rejestracji punktu szczepień zakończyła się w 17 grudnia. Dzień później uruchomiony został II etap, w którym formalna ocena wniosków zakończy się 24 grudnia. Założenie jest takie, by mieszkańcy każdej gminy w Polsce mieli łatwy dostęp do punktu szczepień.
Na trenie powiatu sępoleńskiego zamiar utworzenia takiego punktu zgłosiły wszystkie siedem placówek podstawowej opieki zdrowotnej. Cztery z nich otrzymały już odpowiedź o zatwierdzeniu punktu szczepień.
- Zgodę na powstanie punktu mają już NZOZ Provita w Więcborku, Przychodnia Doktór i Bonus-Plus w Sępólnie oraz Samodzielna Publiczna Miejsko-Gminna Przychodnia w Kamieniu Krajeńskim. Na informację o potwierdzeniu z NFZ czekają Centrum Medyczne Familia w Więcborku, Centrum Medyczne Spamed w Sępólnie i NZOZ Zdrowie w Sośnie – mówi Kamila Jabłońska, inspektor ds. zarządzania kryzysowego Starostwa Powiatowego w Sępólnie Krajeńskim.
Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, rozpoczęcie szczepień planowane jest na pierwszy kwartał 2021 r. Szczepionka przeciwko Covid-19 będzie darmowa i dobrowolna.
Pierwszą dawkę szczepionki na Covid-19 otrzyma tzw. Grupa 0:
- pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę),
- pracownicy domów pomocy społecznej,
- pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej,
- personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.
W etapie pierwszym ze szczepień skorzystają:
- pensjonariusze domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu,
- osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych,
- służby mundurowe, w tym wojsko oraz nauczyciele.
Do 28 grudnia został przedłużony termin zgłoszeń personelu medycznego i niemedycznego do szczepień w tzw. szpitalach węzłowych. W Polsce jest ich w sumie 509, a w naszym powiecie jest nim Szpital Powiatowy w Więcborku. Szpitale węzłowe zaszczepią swój personel, ale także personel innych szpitali, przychodni i aptek.
