Na sesję nadzwyczajną stawiło się w sumie 12 z 23 radnych. Z KO przyszło 5 radnych /oprócz Edyty Ogonowskiej, Łukasza Piaseckiego i Arkadiusza Goszki/ i z Sojuszu Obywatelski Grudziądz: 7 radnych.
Tak jak zapowiedzieli rano, nie pojawili się radni Prawa i Sprawiedliwości. TUTAJ WIĘCEJ: W Grudziądzu radni PiS-u nie wezmą dziś udziału w nadzwyczajnej sesji poświęconej m.in. szpitalowi
Głosowanie w Grudziądzkim Budżecie Obywatelskim tylko elektroniczne
Po otwarciu sesji, przegłosowano zamiany w budżecie oraz Wieloletniej Prognozie Finansowej.
*Radni także poparli propozycję prezydenta, aby głosowanie na projekty Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego odbywało się tylko w formie elektronicznej. Ze względów bezpieczeństwa zrezygnowano z głosowania w formie papierowej.
*Ponadto 12 radnych zgodziło się na rozpoczęcie procedury zmieniającej plan zagospodarowania przestrzennego terenu przy ul. Kustronia na os. Lotnisko. [Chodzi o teren gdzie do końca czerwca będzie działała Chłodnia].
*Wyrażono też zgodę na zawieszenie pobierania opłat w żłobku miejskim.
Znowu szykuje się nocne głosowanie
Gdy radni dotarli do ostatniego punktu porządku obrad - uchwały w sprawie przesunięcia terminu likwidacji bądź przekształcenia szpitala - w związku z wprowadzeniem specustawy na mocy której nasz szpital został przeprofilowany w zakaźny - najpierw przewodniczący zarządził pół godziny przerwy, by po powrocie na salę sesyjną kolejny raz przedłużyć przerwę do godz. 21.
WARTO PRZECZYTAĆ: "Mamy teraz ważniejsze sprawy". Na później odłożono przekształcenie w spółkę grudziądzkiego szpitala
Zanim tak się stało, głos zabrał Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza: - Teraz najważniejsze dla nas ratowanie ludzkiego życia. To nasz priorytet. Robimy wszystko, aby szpital był dobrze przygotowany, aby służby były należycie zabezpieczone, aby sprzęt który staramy się pozyskać był jak najlepszy. Wszelkie inne działania finansowe i formalno - prawne musimy odłożyć w czasie. Trzeba też pamiętać, że dziś [31 marca] przypadały ważne terminy formalne związane ze szpitalem: czy jego przekształcenie czy podejmowanie innych działań wynikających z przepisów ustawowych. Oczywiste jest, że w tej sytuacji nie możemy ani przekształcić szpitala ani podejmować innych decyzji, które zachwiałby stabilnością jego działania. Podjęliśmy wszelkie wysiłki wraz ze służbami wojewody, pisząc listy do ministrów, współpracując z parlamentarzystami doprowadziliśmy do wprowadzenia poprawek do specustawy, która przesuwa terminy o kolejne dwanaście miesięcy. Przepisy zostały przegłosowane przez sejm, w poniedziałek przeszły przez senat bez uwag i teraz są procedowane na kolejnym posiedzeniu sejmu. Spodziewamy się, że dziś [31 marca] stosowne przepisy zostaną uchwalone i podpisane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę i wejdą w życie. W naszej uchwale odwołujemy się do tych przepisów, więc musimy zaczekać aż podpisze je prezydent RP.
Obrady sesji nadzwyczajnej zostaną wznowione o godz. 21. Do tematu zatem wrócimy.
