W swoim oświadczeniu radni klubu PiS-u podkreślają, że jako "odpowiedzialni obywatele państwa polskiego z całą powagą traktujemy zarządzenia i nakazy wydawane przez organy naszego państwa dotyczące postępowania w warunkach ogłoszonego stanu epidemicznego".
Według rajców PiS-u, wśród uchwał jakie mają być procedowane podczas dzisiejszej nadzwyczajnej sesji [wtorek, 31 marca], żadna nie ma "cech decyzji niezbędnej do dalszego funkcjonowania miasta".
Jak twierdzą przedstawiciele mieszkańców z ramienia PiS-u, uchwała o przedłużeniu o rok terminu likwidacji lub przekształcenia szpitala w spółkę w obowiązującym stanie prawnym nie może być podjęta. Argumentują: "Obstrukcyjna działalność marszałka Senatu RP Pana Tomasza Grodzkiego sprawia, że ustawa, która miała by być podstawą w/w uchwały nie weszła w życie."
TUTAJ WIĘCEJ O UCHWALE: "Mamy teraz ważniejsze sprawy". Na później odłożono przekształcenie w spółkę grudziądzkiego szpitala
W imieniu klubu radnych PiS-u, jego szef Sławomir Szymański wyraźnie zaznacza, że klub uważa że decyzję o likwidacji szpitala w Grudziądzu podjął de facto Wojewoda Kujawsko - Pomorska decydując, bez udziału Rady Miejskiej o przekształceniu go w jednoimienny szpital zakaźny. "Decyzja ta pozbawiła w jednej chwili niemal 100-tysięczne miasto nie tylko opieki szpitalnej, ale również całej opieki specjalistycznej" - czytamy w oświadczeniu radnych PiS-u. "O sposobach i formach rekompensaty i naprawy tej wyrządzonej grudziądzanom szkody będzie czas rozmawiać po wygaśnięciu pandemii."
Radni PiS-u zaapelowali jednocześnie o to, aby Ratusz uruchomił pilnie sprawnie działającą platformę umożliwiającą zdalną pracę radnych, omawianie problemów i ich przegłosowywanie.
Na sesję 31 marca zostali zaproszeni tylko radni i prezydent. Transmisja on-line sesji nadzwyczajnej ma się rozpocząć o godz. 16. Jaka będzie jej jakość? Przekonamy się. Zwykle były problemy techniczne. Link do transmisji można znaleźć po wejściu na stronę www.grudziadz.pl następnie odnaleźć zakładkę Biuletynu Informacji Publicznej [na górnym pasku], kolejno zakładkę "działalność rady miejskiej" i dalej "transmisje i nagrania z sesji".
Przypomnijmy. W związku z tym, że decyzją prezydenta za zgodą większości rady miejskiej, nie uregulowano spłaty straty szpitala za 2017 rok [należało to zrobić do marca 2019 roku i kwota wynosiła ok. 48 mln zł]. Zgodnie z przepisami - gdy tak się nie stało - miasto jako organ tworzący szpital był zobowiązany do dziś [31.marca 2020 roku] wywołać uchwałę o likwidacji szpitala. Po tym jak w połowie marca decyzją Wojewody Kujawsko - Pomorskiego został przekształcony na zakaźny w związku z epidemią koronawirusa, termin ten na mocy nowych przepisów odroczono do 31 marca 2021 roku.
Nad czym jeszcze pochylą się radni?
Oprócz uchwały odraczającej likwidację szpitala w Grudziądzu, na sesji nadzwyczajnej mają zostać przegłosowane uchwały o zmianach w budżecie, wieloletniej prognozie finansowej, Grudziądzkim Budżecie Obywatelskim, dotyczące żłobka miejskiego i przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu położonego przy ul. Kustronia.
