Zobacz wideo: Sezon żeglugowy w Bydgoszczy otwarty!
Od soboty, 22 maja, udostępniona zostanie polana grillowa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku "Myślęcinek" w Bydgoszczy. Polana zlokalizowana jest przy stawie, naprzeciwko stoku narciarskiego.
Sezon na grillowanie w Bydgoszczy czas zacząć
Jak informuje Sandra Tyczyno, rzeczniczka Myślęcinka, do skorzystania z niej nie są wymagane żadne zapisy. Obowiązuje jednak kilka zasad, których należy przestrzegać. Dotyczy to przede wszystkim porządku.
- Po grillowaniu śmieci należy wrzucić do śmietnika, prosimy o niepozostawianie ich na ziemi. Chodzi nie tylko o estetykę, dbałość o środowisko i poszanowanie pracy osób zajmujących się parkiem, ale też o bezpieczeństwo. Nawet jedna szklana butelka pozostawiona na trawie może być przyczyną groźnego w skutkach pożaru. Apelujemy również o upewnienie się, czy wyrzucane do śmietnika pozostałości po grillu są już wystudzone - podkreśla Sandra Tyczyno.
Przypominamy, że wciąż obowiązuje reżim sanitarny. Oznacza to brak możliwości organizowania większych zgromadzeń i obowiązek zachowania dystansu społecznego.
Grillowanie w mieście: o czym należy pamiętać?
Z pytaniem o wykroczenia związane z grillowaniem zwróciliśmy się do Arkadiusza Bereszyńskiego, rzecznika Straży Miejskiej w Bydgoszczy. Jak informuje nasz rozmówca, nie ma przepisów, które regulowałyby zasady dotyczące grillowania – czy to na balkonie, czy w plenerach. Zaznacza jedocześnie, że konieczna jest zgoda właściciela danego terenu, na którym chcemy rozpalić grilla. Warto też pamiętać, że z grillowaniem mogą się wiązać inne wykroczenia.
- Zabronione jest rozpalanie otwartego ognia w odległości 100 metrów od ściany lasu. Wykroczeniem jest także zaśmiecanie terenu publicznego czy – towarzyszące często grillowaniu – spożywanie alkoholu w miejscach publicznych. Innym z wykroczeń jest zakłócanie spokoju - poucza Arkadiusz Bereszyński. - Zauważamy, że nie jest powszechnie przyjęte, że grilluje się, "gdzie popadnie". Także na balkonach nie zdarza się to często.
Jak dodaje nasz rozmówca, grilla na balkonie rozpalają przede wszystkim osoby, które nie do końca rozumieją zasady współżycia społecznego i dobrego sąsiedztwa. Zanim jednak zdecydujemy się zorganizować grilla na balkonie, warto sprawdzić, czy nie zabrania tego regulamin wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej - tam właśnie najczęściej spółdzielnie regulują tę kwestię.
- Przyjmuje się, że grillowanie to domena działkowiczów. Jednak osoby, które nie mają działek, mają możliwość korzystania z miejsc pojawiających się w przestrzeni miejskiej do tego przeznaczonych. W każdym roku takie przestrzenie się pojawiają i zachęcamy mieszkańców do skorzystania z nich - apeluje Arkadiusz Bereszyński.
Grillowanie 2021: w zgodzie ze zdrowiem
Warto pamiętać, by warzywa, takie jak cukinia czy bakłażan grillować zawsze w folii. Brak takiego zabezpieczenia może powodować wydzielanie się substancji, które są szkodliwe dla organizmu. Do grillowania (w przypadku grilla węglowego) najlepiej wybrać dobrej jakości węgiel drzewny - brykiety powodują osadzanie się na potrawach substancji smolistych. Unikać zaś grillowania powinny osoby cierpiące na niektóre choroby układu pokarmowego, na przykład wrzody żołądka.
